bolak

Proč je každá míle jinak dlouhá?

Třeba anglická, česká, a tak (dále).
Doplňuji:
…Někdo klepal?…

Nejlepší odpověď
quentos

protože se v případě mílí jedná o tradiční jednotky, nikoli mezinárodní.

Další odpovědi
annas

Proč je od milníku k milníku všude jinak daleko -
Původní míle, ta první míle, která byla historiky zaznamenaná, byla právě míle římská 1 mille passus (latinsky krok i dvojkrok) a bylo to přesně 1000 dvojkroků, levá – pravá, celkem 1 483 metrů. Jeden krok se tehdy počítal tedy 74,15 cm. Zajímalo mě, jak k této míře dospěli tehdejší zeměměřiči a představte si, že nechali pochodovat individuálně setninu vojáků a výslednou vzdálenost zprůměrovali.

Míle je tedy délková míra a má dvě charakteristické vlastnosti. Používala se ve všech dobách, po celém světě a každá byla jinak dlouhá – nepatří do soustavy SI.

Tu míli, co známe z atletiky a na kterou se běhávají i světové rekordy, tak to je takzvaná anglická statutární míle a měří 1 609,36 m.

Ani námořní míle nepatří do soustavy SI, ale je na ni vázána definice a používá se zejména v námořní a letecké dopravě. Byla odvozena z délky jedné obloukové minuty zemského poledníku, tedy jedné minuty zeměpisné šířky. Dnes výhradně užívaná mezinárodní definice stanovuje délku námořní míle jako 1 NM = 1 852 m (přesně).

Zeměpisná míle je jednotkou vzdálenosti a také nepatří do soustavy SI. Velikost jedné zeměpisné míle je definována jako 1/15 poledníkového oblouku, tedy 7 420 metrů.

Charakteristickou vlastností pro míle byla jejich různá délka. Rozptyl tedy obrovský. Od 11 kilometrů do necelého půldruhého.

pokračování v odkazu

http://www.e-kniha.com/proc-od-milniku-k-milniku-je-vsude-jinak-daleko.html

--
Proč jsou různé délky míle a jak vznikly, je uvedené v odkazu

http://4vfr.com/?go­to=view_article&sec­tion=articles&ar­ticle_key=271

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://4vfr­.com/%3Fgoto%3Dvi­ew_article%26sec­tion%3Darticles%26ar­ticle_key%3D271&prev­=/search%3Fq%3DWhy­%2Bare%2Bdiffe­rent%2Blengths%2Bmi­les%26start%3D10%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3DEGj%26sa%3DN%2­6rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs%26­biw%3D992%26bih%3D682

Např. v německé době královny Elizabeth byla používána k měření kratší noha – dává vzdálenost 5280 ft atd.

honza19hk

každá země to má jinak.Např námořní míle je také delší než ta normální a to třeba i v jednom státě (viz USA)

Mapel

Neexistoval celosvětový etalon.