Irisa

Proč je kalomel Hg2Cl2?

Jestliže je uváděn jako chlorid rtuťný, proč jsou u obou prvků ty dvojky? Vzdyť chlor má vždy ox. č. –1 a rtuť-ný má koncovku ox. č. 1, neměla by tedy sloučenina vypadat takto: HgCl? Nebo je háček v nějakých vazbách?
Doplňuji:
arygnoc: Uplatňujeme to v komplexech, solích, halogenidech i oxidech, proč by to zde nemělo platit?

Nejlepší odpověď
cochee

Kalomel má lineární molekulu, ve které jsou spojeny dva atomy rtuti a každý z nich má navázán jeden atom chloru, tedy Cl-Hg-Hg-Cl. To je umocněno řazením molekul v krystalové mřížce, pěkně je to schematicky znázorněno u hesla „Chlorid rtuťný“ na české wiki.

Další odpovědi
arygnoc

to pravidlo o koncovkách určujúcich mocnosť sa vzťahuje iba na kysličníky.

;-Q

Emefej

Protože ve skutečnosti žádná rtuť neexistuje s ox. číslem I neexistuje. Existuje dimer -Hg-Hg- který se navenek (podle ox. čísel) tváří jako jednomocná rtuť. Chlorid odvozený od tohoto dimeru má pak strukturu Cl-Hg-Hg-Cl

arygnoc > nemáš pravdu. V českém chemickém názvosloví to platí i pro jiné sloučeniny než oxidy.