Frogman

Proč je jiná barva pozadí u CD a DVD?

Originál CD a DVD mají totožnou barvu, ale proč čistá CD a DVD na vypalování mají jinou barvu než originál?
Díky.

Odpovědi
cochee

Protože originál je ve výrobě vylisovaný a aby byl čitelný laserem, je na vylisovaný reliéf napařena hliníková vrstva. Naproti tomu aktivní vypalovací vrstva v CD-R respektive DVD±R je tvořena kromě odrazivé vrstvy, kterou je tentokrát zlato nebo stříbro, z barviva, které změní své optické vlastnosti pod laserovým paprskem; výsledná barva vypalovatelného média je tedy kombinací barvy odrazivé vrstvy zlato/stříbro a barvy barviva, které může být žluté, modré, fialové a kupodivu i transparentní. Barviv se používá asi kolem deseti, možná už jsi slyšel pojmy jako cyanin, ftalocyanin, metalized azo apod., tak to jsou ta barviva. Pro doplnění, ještě jinak je to u přepisovatelných CD a DVD, kde je nutno zajistit, aby bylo možno informaci laserem nejen zapsat, ale i vymazat, tam je použita zase jen reflexivní vrstva a je to slitina stříbra, india, antimonu a telluru, na ni lze data laserem zapisovat pomocí technologie fázové změny.

led

Ide o výrobnú technológiu jednotlivých výrobných firiem, kde sa zohľadňuje aj snaha firiem odlíšiť jednotlivé typy CD/DVD od seba a aj od podobných výrobkov konkurenčných firiem.