Elixír

Proč je jazyk český tak složitý?

Nikdy jsem nedohnal zameškané hodiny v češtině a v jiných předmětech bez základu to nešlo. Jak se rychle naučit češtinu?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si pročíst podobnou otázku za archivu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-o-cestine-rika-ze-je-tezka-kdyz-je-jednodussi-nez-lehka-anglictina

Proč je tak těžký?
Je to jazyk flexivní – některá slova se ohýbají = časují, nebo skloňují
Jako jediný slovanský jazyk má hlásku ř
Má krátké a dlouhé samohlásky, znělé a neznělé souhlásky, dvojhlásku ou
Přízvuk má na první slabice
Základem věty je sloveso, které k sobě vážené (valence) ostatní slova, aby věta měla smysl
Má diakritická znamenka
Existuje spisovná čeština – má podobu psanou a mluvenou = hovorová čeština.
Dále pak obecná, nářečí atd.
Má daná pravidla, ale existují i výjimky.
..
Možná jste na nižším stupni podcenil základy gramatiky, nebo učitel nebyl důsledný, náročný atd. Chybí-li základy, těžko se navazuje na to, co vám chybí.

Bylo by dobré, abyste si prošel znova českou mluvnici, kdysi existovala Stručná mluvnice česká, byť byla hutná. Uvědomila jsem si, že v současnosti je dostupný Český jazyk v kostce od Marie Sochorové.

Samozřejmě, pokud máte zájem. Projděte si učebnici, zamyslete se, co vám je, či není jasné. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se. Pozor na internet, kde se v oblasti češtiny hodně chybuje.

Čeština má těžkou gramatiku se spoustou pravidel i výjimek z pravidel… pro zvládnutí je třeba znát vyjmenovaná slova, další pravidla pravopisu, shody přísudku s podmětem, náročnější je interpunkce, ale k tomu je třeba znát syntax – větný rozbor atd.

Máte výhodu, že pravidla se opravdu zjednodušují. Jak se říká – s chutí do toho, půl je hotovo.

Další odpovědi
da ny

Protože je tak krásný a barevný 🙂

Nuk nuk

Především proto, že to je slovanský jazyk. Slovanské jazyky mají skloňování nejen podstatných jmen, ale i přídavných jmen, sloves i zájmen. Časování sloves není v češtině (ani jiných slovanských jazycích) příliš pravidelné. A k tomu máme ještě máme pravidla pro psaní tvrdého a měkkého i/y, neznělé souhlásky a další úskalí.

Nicméně se to všechno dá naučit. Já jsem například českou mluvnici podávanou mou (tehdy ještě soudružkou) učitelkou nepochopila a díky tomu jsem v ní, lidově řečeno, dlouho plavala.
Existuje ale mnoho knih o češtině, české gramatice i pravopisu, a cvičebnice, které nejsou určené jen pro děti v základních školách ale i pro dospělé. Kromě toho existují i kursy češtiny pro Čechy.

anonym

Protože jsou tu stále fanatici, co si myslí, že je čeština krásná, barevná a úžasná, a všechny ostatní jazyky stojí za nic. Přitom sami tu češtinu neumí. Nevím, proč je tak složitý, spíš se ptej, proč se pořád používá?

Cenobita

Ideální je hodně číst, čtenáři méně chybují, mají větší slovní zásobu a dokáží se lépe vyjadřovat.

PS: český jazyk je tak složitý, aby mohli učitelé trápit školáky a dokazovat jim, že se naučit nedá 🙂

PPS: český jazyk je tak složitý, že se v něm prakticky nedá vůbec domluvit 🙂

PPPS: český jazyk má tolik výjimek, že se nedají obsáhnout, ani kdyby člověk studoval celý život 🙂

Jinými slovy český jazyk se nedá naučit, jde se jej jen stále učit, ale proces je nekonečný, ostatně jako u každého jazyka.

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.