bolak

Proč je iglú středního rodu, kdo to vymyslel?

Proč to TO iglú a hlavně proč má čárku nad U když je to NAKONCI!!

Nejlepší odpověď
annas

Vymysleli to jazykovědci. Něco z historie

Samohláska ů je českého původu a vznikla historickým vývojem ve 14. – 16. století – např. dóm – duom – dům, chlapóm – chlapuom – chlapům atd. Nebudu uvádět, kde se píše ů podle těchto pravidel.

Samohláska ú se píše:

  • na začátku slov (únor, úloha)
  • po předponě (z-účastnit se, ne-úmyslný)
  • ve druhé části slov složených (troj-úhelník, dolno-újezdský)
  • v citoslovcích (bú, vrkú, hú, mú, cukrú)
  • v jediném domácím slově ocún
  • ve slovech cizího původu: túra, ragú, iglú

Na vzniku ú či někde jeho zániku se rovněž podílel historický vývoj: Zpočátku se měnilo na au, od počátku 16. století na ou. Změna se uskutečnila i na začátku slova, ale zůstala jen v nářečích.

Proto je na začátku a na konci slova ú. Čeština má dvě dlouhá u = ú a ů. Ú na počátku slova je velmi staré, uprostřed a na konci vzniklo z ó., které se v jiných jazycích píše i zdvojeně jako oo (u nás pak vyslovuje dlouze).

Proto eskymácké slovo igloo – pojmenování pro dům – bylo převzato do češtiny jako exotismus, cizí reálie a přizpůsobilo se českému pravopisu.

Přejatá jména, pokud označují živé bytosti patří k rodu mužskému (zebu, neskl.) a ostatn í k rodu střednímu (ragú, iglú – neskl.; džiu-džitsu, neskl; tabu, neskl.; tohuvabohu, neskl.)

Česká mluvnice, Vývoj českého jazyka atd.

Doplňuji:
Ad quentos.
Slovo iglú ve staročeštině nebylo. Kdyby ano, tak by se psalo igló, jak jsem uvedla. l

Další odpovědi
quentos

odpověď na druhou otázku je jasná, slova cizího původu se, až na vzácné výjimky, s kroužkem nepíšou. Důvod toho je taky nasnadě – ů s kroužkem vzniklo ze staročeského „uo“ (ve staročeštině jsem např. nebyl vůl, nýbrž „vuol“, kroužek nad U není kroužek, nýbrž vlastně ono „o“). Ovšem jelikož se ani ve staročeštině neříkalo „igluo“ – bylo vždycky iglú – , není důvod psát kroužek.

Alesh

určitě proto, že je to z nějaké ty eskymáčtiny či čeho…

bolak

Alesh: prosimtě to vim taky, že to není český slov, ale detaily mě zajímaj :)

annas to bude vědět, eskymáci mají určitě taky nějaký ten etymologický slovník, no ne?

anonym

bolak, musime to zase spolu vypocitat ! za kolik minut to stacila an. " opsat " dnes .. :) -iv-

annas

:))

annas

Nějak mě dnes zlobí odesílání příspěvků do diskuze.
Ad iv, dnešní opisování mně trvalo dlouho. Totiž jeden zdroj je od kolektivu autorů, jiný od V. Machka, jiný od Jedličky a dokonce jsem využila i vlastní hlavu. :))

anonym

.. to ja " vyuzivam " ( pouzivam ) vlastni hlavu jenom kdyz si ji meju !

anonym

ja jsem hajzlbaba , tak ani nevim, jestli se pise : urad s ů , nebo ú … ale asi ů … uz jsem to tu jednou videla .. :)

annas

Ad iv. Je správné, že víte, od koho můžete převzít jediné správné informace … ůřad ti měl sdělit komplet podmínky …:))

anonym

:)) aby se z toho dotycny nepočúral !

annas

Ad bolak. Nepotřebuji esykmácký slovník, ale stačí historický vývoj českého jazyka :))

annas

Ad bolak, díky. Nepptřebuji eskymácký slovník, ale stačí historický hláskoslovný vývoj. :))

annas

Nějak nechápu. Napsala jsem příspěvek, ale nešel odeslat. Smazala, objevil se červený rámeček, napsala a hele, je 2×. :))