Avatar uživatele
bolak

Proč je iglú středního rodu, kdo to vymyslel?

Proč to TO iglú a hlavně proč má čárku nad U když je to NAKONCI!!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 4094 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vymysleli to jazykovědci. Něco z historie

Samohláska ů je českého původu a vznikla historickým vývojem ve 14. – 16. století – např. dóm – duom – dům, chlapóm – chlapuom – chlapům atd. Nebudu uvádět, kde se píše ů podle těchto pravidel.

Samohláska ú se píše:

  • na začátku slov (únor, úloha)
  • po předponě (z-účastnit se, ne-úmyslný)
  • ve druhé části slov složených (troj-úhelník, dolno-újezdský)
  • v citoslovcích (bú, vrkú, hú, mú, cukrú)
  • v jediném domácím slově ocún
  • ve slovech cizího původu: túra, ragú, iglú

Na vzniku ú či někde jeho zániku se rovněž podílel historický vývoj: Zpočátku se měnilo na au, od počátku 16. století na ou. Změna se uskutečnila i na začátku slova, ale zůstala jen v nářečích.

Proto je na začátku a na konci slova ú. Čeština má dvě dlouhá u = ú a ů. Ú na počátku slova je velmi staré, uprostřed a na konci vzniklo z ó., které se v jiných jazycích píše i zdvojeně jako oo (u nás pak vyslovuje dlouze).

Proto eskymácké slovo igloo – pojmenování pro dům – bylo převzato do češtiny jako exotismus, cizí reálie a přizpůsobilo se českému pravopisu.

Přejatá jména, pokud označují živé bytosti patří k rodu mužskému (zebu, neskl.) a ostatn í k rodu střednímu (ragú, iglú – neskl.; džiu-džitsu, neskl; tabu, neskl.; tohuvabohu, neskl.)

Česká mluvnice, Vývoj českého jazyka atd.

Doplňuji:
Ad quentos.
Slovo iglú ve staročeštině nebylo. Kdyby ano, tak by se psalo igló, jak jsem uvedla. l

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

odpověď na druhou otázku je jasná, slova cizího původu se, až na vzácné výjimky, s kroužkem nepíšou. Důvod toho je taky nasnadě – ů s kroužkem vzniklo ze staročeského „uo“ (ve staročeštině jsem např. nebyl vůl, nýbrž „vuol“, kroužek nad U není kroužek, nýbrž vlastně ono „o“). Ovšem jelikož se ani ve staročeštině neříkalo „igluo“ – bylo vždycky iglú – , není důvod psát kroužek.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

určitě proto, že je to z nějaké ty eskymáčtiny či čeho…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Alesh: prosimtě to vim taky, že to není český slov, ale detaily mě zajímaj :)

annas to bude vědět, eskymáci mají určitě taky nějaký ten etymologický slovník, no ne?

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

bolak, musime to zase spolu vypocitat ! za kolik minut to stacila an. " opsat " dnes .. :) -iv-

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

:))

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nějak mě dnes zlobí odesílání příspěvků do diskuze.
Ad iv, dnešní opisování mně trvalo dlouho. Totiž jeden zdroj je od kolektivu autorů, jiný od V. Machka, jiný od Jedličky a dokonce jsem využila i vlastní hlavu. :))

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

.. to ja " vyuzivam " ( pouzivam ) vlastni hlavu jenom kdyz si ji meju !

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ja jsem hajzlbaba , tak ani nevim, jestli se pise : urad s ů , nebo ú … ale asi ů … uz jsem to tu jednou videla .. :)

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad iv. Je správné, že víte, od koho můžete převzít jediné správné informace … ůřad ti měl sdělit komplet podmínky …:))

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:)) aby se z toho dotycny nepočúral !

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad bolak. Nepotřebuji esykmácký slovník, ale stačí historický vývoj českého jazyka :))

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad bolak, díky. Nepptřebuji eskymácký slovník, ale stačí historický hláskoslovný vývoj. :))

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nějak nechápu. Napsala jsem příspěvek, ale nešel odeslat. Smazala, objevil se červený rámeček, napsala a hele, je 2×. :))

před 4094 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek