Maggie.b

Proč je (holub)-ník koncovka a (les)-ník přípona?

Prosím někoho o vysvětlení, dokuji mockrát. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Jak jste na to přišla?

1. Slovo holub-ník je odvozené od podst. jména holub, tedy jména zvířete stejně jako telet-ník, kur-ník, ryb-ník atd. Jde o přípomu, která není příliš produktivn a tvoří se jí převážně podst. jména – názvy míst.

2.. Přípona -ník je častá u povolání – les-ník, obuv-ník, hor-ník atd.

Zřejmě vás zmýlilo to, že přídavné jméno holub-í je tvořené od základu holub + ohýbací koncovky – í.

Podst. jméno holub-ník, jak jsem uvedla, má slovotvorný základ holub + příponu – ník. . Základ holub se nemění ani v ostatních slovech – holub-ice, holub-ička.

Další odpovědi
Nazdar Bazar

  • ník není koncovka, slovo holubník má nulovou koncovku. Koncovka je ta část slova, která se při skloňování nebo časování mění.