Barbora - 5

proč je frekvence střídavého napětí 50 Hz a ne třeba 1000? Jak to souvisi s mechanickými vlastnostmi generátoru?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Hodnota frekvence 50 Hz byla v Evropě stanovena dohodou. Vyšší frekvence zůsobují vyšší ztráty v železe.

Další odpovědi
mosoj

Frekvence střídavého proudu je dána otáčením rotoru generátoru .
Normou je stanovena na 50Hz v Evropě a 60Hz v USA. Těžko by se obrovský generátor otáčel 1000 ot / sec !!!

Třífázový proud vzniká tak, že na generátoru jsou tři cívky vzájemně pootočené vůči sobě o 120o. Ty se jak je obvyklé u třífázového proudu dají zapojit do trojúhelníku nebo do hvězdy. Frekvence je zase odvislá od otáček motoru.
Pokud jsou otáčky konstantní je konstantní i kmitočet a potom se mluví o tak zvaném harmonizovaném střídavém proudu.