mike beneš

Proč je el. napětí u spínače a zdroje menší, když je obvod zapnut (zapojen – zapnutý spínač) ?

U žárovky tomu tak není – když je zapnuto, je tam napětí větší.

Odpovědi
gecco

Cože???
___
Nejspíš máš k tomuto domácímu úkolu i nějaký obrázek, ne???
Tak se na něj pořádně koukni a nebo lépe – nakresli si jej – dvakrát!!:

  • jednou při spinači nesepnutém
  • jednou při spinači sepnutém
  • a v obou případech si vyznač napětí u zdroje, spinače i (spotřebiče) žárovky

lexx

zdroj naprázdno (bez zátěže=spotřebiče) má napětí vyšší, zapnutím, připojením něčeho mírně poklesne…a žárovka ? za studena má vlákno nízký odpor = vyšší proud (A) nažhavením se odpor zvýší a proud poklesne

mosoj

Protože podle Ohmova zákona U = I x R.
Doplňuji:
Bez zatížení měříš pouze svorkové napětí.

Dochy

Poněkud nejasný dotaz… Upřesni/nakresli…

mosoj

Gecco, víš co to je úbytek napětí nad odporem ?
Odpor představuje ten spotřebič.

gecco

Ale vím, Mosoji – proto jsem mu taky napsal, ať si to nakreslí…
😉
Ale – víte vy, že Ohmův zákon neplatí, pokud obvod není uzavřený (a tedy I=0)??
Při nesepnutém spinači je MikeBenešovi ten vzoreček na houby – a k řešení tohoto příkladu jej nepotřebuje vůbec, stačí úvaha…

Dochy

gecco: Ohmův zákon platí stále, I s proudem rovným nule.
Že v dané situaci je někomu celý ohmův zákon na ho… je jiná záležitost 😉

mosoj

Také píši, že měří svorkové napětí ( asi bych měl neznalému dodat že (bez zatížení). On se ale ptá, proč to napětí klesne. Tak zněla otázka !!! Za to už Ohmův zákon může.

Také vím jak se měří proud !!!!

mosoj

A kdy protéká !!!!