dmatejek777

Proč je dnes všechno tak drahé?

Nejlepší odpověď
quentos

Protože politici jsou nenažraní a neustále zvyšují daně.

Další odpovědi
Drap

Nic si z toho nedělej. Dá se předpokládat, že bude ještě hůř.

suaeda

Konečně jsme dožili světlých zítřků, které nám sliboval minulý totalitní režim. Životní úroveň se nám zvyšuje (alespoň se o tom všude píše a mluví). Vše je dražší jako jinde ve vyspělé Evropě, ale nějak se přitom zlepšování zapomnělo na dostatek pracovních míst a zvyšování mezd. :)

anonym

Ono by bylo něco levné, ale když chce člověk všechno, tak je to drahé. Kupuje se levná pracovní síla z Ukrajiny a Ruska aby si to mohli naši lidé zaplatit. A ti, co by tu práci chtěli, jsou na úřadu práce a bez peněz. Páč třeba by museli dojíždět do jiného města nebo si navíc platit ubytovnu. Příklad: 7000 za barák, 3000 ubytovna, jízdné cca 600. Mzda 14000.
Tak. Proč je všechno drahé? Když hrubá msta je přes 23 000? Páč všechno vezmou daně. Daň ze mzdy, ze mzdy se jde a koupí se něco a z toho je další daň. A z výrobku přidaná hodnota. Platíme víc daní státu, té rozežrané bestie která nikdy nechcípne hladem. Platíme víc daní, než si koupíme. Z tisícovky kterou bychom vydělali na černo, stejně zaplatíme polovinu státu kupováním piva, benzinu, potravin atd. Ale jak vidno, nikomu to tolik nevadí.
Dnes v rádiu hovořili o tzv střední třídě. Jenže střední třída už neexistuje, je jenom ta nejbohatší a žebráci s bezdomovcema. Tak o které střední třídě mluvili? Koho tím měli na mysli? Rodinu stojící na ekonomických základech a ne na lásce? Která musí měsíc co měsíc přežívat z levných potravin z Polska? Ze sraček? Platit dětem návštěvu doktora? Muset platit pojistné které je povinné a nevíme jestli dostaneme od státu, té rozežrané bestie prostředky aby nás nevyhodili pod most, když si zlámeme čapu? Pak nás strčí do ústavu?

led

Drahé… ako pre koho. Ten, čo príjma, tvrdí, že mu okrádame rodinu. Ten, čo dáva, tvrdí, že mu okrádame rodinu. Potom, ako máme vedieť, že je to drahé?
Cena závisí od dopytu. Obchodník hovorí „ak je o tovar veľký záujem a rýchlo sa míňa, stále nie je dosť drahý, aby nemohol byť drahší, ale len do tej mieri, pokiaľ je predajný. V opačnom prípade, ak tovar je na sklade a nekupuje sa, je drahý aj zadarmo. Tovar bez zisku je ako zákazník bez peňazí“.
Neplatí to len dnes, platí to od vzniku obchodovania.

cukrar

Asi si to pletete, příklad banány za 19 Kč jsou drahé?
Káva kilo za 120Kč taky,,,

Definujte slovo drahé? Já to definuji tak, že drahé je to, co jsem si koupil, ale nepotřebuji to.

Hlada

Jak drahé? Kdybychom vzali čas v práci potřebný ke získání určitého zboží nebo služby, tak jsme na tom nejlépe za posledních 70 let. Naopak, já si myslím, že snadná dostupnost jakéhokoli zboží je jediným výdobytkem postkomunistické doby. Stačí si vzpomenout na dřívější platy a ceny.
Pro hrubou orientaci později narozených připomínám, že např. na magnetofon, Hi-Fi tuner, mikrovlnnou troubu nebo pračku dělal vysokošlolák před rokem 1998 přibližně dva měsíce.

quentos

„hrubá msta“ nemá chybu :{D>

ponovotny

Hlada-hi-fi je veselý příklad v době, kdy na nějaký hi-fi nemá většina lidí ani pomyšlení a srovnávat to s dobou, kdy po hi-fi většina lidí toužila. Co takhle chleba, mléko, nebo buřty ( a to se tenkrát ještě dělali z masa, kolik by takové asi dneska stály)

Hlada

Před asi dvěma měsíci jsem si odvážel ze supermarketu balíky 1,5% UHT mléka v Tetrapacku, které vydrží půl roku za 10,90/l. To je jen 5× dražší, než dřívější mléko v lahvích, které vydrželo dva dny.

anonym

A myslíte, že lidé na vesnicích mají čas objíždět supermarkety?Buď tady žijí penzisté, kteří už nemohou řídit auto, nebo mají auta stará (Trabant, Š120..jako třeba já) a je rád, že je auto doma, kdyby bylo potřeba..jsem nezaměstnaný a není na benzín.
A kdo má auto, tak do marketu dojede, ale na kolik si myslíte, že pak vyjde nákup když spočítáte benzín amortizaci auta?Dříve jsme na vesnici měli Jednotu, čerstvé rohlíky, chleba i to mléko (sice nevydrželo tak dlouho), ALE DOŠEL JSEM PRO TO PĚŠKY.Dneska tu nic není a pro všechno jezdit do města.A když se toho vezme víc, tak modří ptáci vyskakují, že nemůže být tak špatně když lidi tahají plné košíky potravin.Ale přitom modří ptáci nám na vesnicích zlikvidovali ZÁKLADNÍ potraviny.Autobusem cesta do města a zpět to je 30 Kč navíc.Kde pak je ta sleva o které říkáte?
A k tomu mléku.Dříve mléko ve flaškách a ekologický obal (vykupovaly se zpět), dneska tetrapak a to se vyhazuje do popelnic (neekologické)­.A neříkejte, že máme třídit!!!Patříme pod město a platíme PAUŠÁL za osobu 600 za odpad, takže na co třídit.Až budu platit pouze za plnou popelnici, tak třídit budu.

ponovotny

několik lidí tady už ti popsalo proč jsou tvé propočty nesprávné a tak už to nebudu opakovat. Pokud je pro tebe tvůj zjednodušený výpočet dostačující tak se jenom zamysli, jestli je dobré tvrdit, že je pravdivý. Pokud bys chtěl počítat relevantně, musel bys vzít konkrétní povolání a zahrnout veškeré okolnosti (průměrný plat je bohužel taky nic neříkající paskvil) . Pokud bys to udělal, tak zjistíš, že pro 90% obyvatel je zboží dnes obecně dražší. K tvému nákupu mléka ti gratuluji a jen zmíním, že pokud bys chtěl koupit mléko, které se alespoň trochu podobá tomu co stálo 2,– tak dneska musíš dát 25,–. Jestli patříš k těm, kdo nevychází ze souvislostí a opravdu jsi přesvědčen o tom co píšeš tak jsi… vlastně šťastný člověk… ;)

ponovotny

led- cena závisí od dopitu??? to je trochu výkřik z ekonomické teorie a když budeš mít to štěstí, že si někdy zajedeš natankovat do auta, zjistíš, že naopak dopit závisí na ceně ;)

led

ponovotný,
pozrite si základnú učebnicu ekonomiky.

ponovotny

neberte moji reakci zle, když čtu ostatní vaše názory, tak mám dojem, že vlastně máme podobné názory a co tvoří cenu, není zase tak důležité ;)

ponovotny

prečo? abysom sa dozveděl ako vyjebávať? pokud by záleželo na mě, tak bych ekonomii prohlásil za trestný čin a ekonomy kteří mají cokoliv společného s tím, že se na podkladě jejich odborných názorů začaly zadlužovat státy bych nechal popravit i s rodinami. Tahle pavěda je k zblití a nepotřebuji se dívat do učebnice ekonomie abych pak mohl ty sračkové teorie opakovat. Omluvte můj nasraný tón, ale s ekonomií na mě nechoďte. Pokud by ekonomové neexistovali, bylo by na světě o poznání lépe. Vaše z učebnice vyčtená představa, že cena závisí na poptávce je čirá teorie(navíc mám pocit, že si pletete cenu a nabídku) a jsou úplně jiné a důležitější okolnosti, které stojí za „cenou“.
Jinak nemá příliš cenu slovíčkařit o tom co je to drahé- drahé je to, co si nemůžeš dovolit a pokud se jedná o zboží, které k životu potřebuješ, tak je to špatné. Je mi celkem fuk, že pro 10% lidí u nás věci drahé nejsou, když pro zbývajících 90% drahé jsou. Když chodíš od pondělka do pátku do práce a přesto musíš koukat co si můžeš dovolit koupit abys vůbec vyžila, tak je prostě draho. Když musíš přemýšlet jestli si můžeš dovolit mít dítě, tak je prostě draho. Prostě pro většinu lidí je tu draho a i za nenáviděného socialismu bylo prostě lépe. A tenhle mrmel co se tu v něm rochníme je zase postavený na ekonomech, kteří lžou jak se jim to hodí. Nemusím být ekonom abych si dal dohromady, že jsme tu v prd°eli, proto, že se tu nic nevyrábí a když už se tu něco málo vyrábí, tak to patří cizincům. Nepotřebuju být ekonom, aby mi došlo, že nemůžeme bohatnout, když nemáme co světu nabídnout. Nepotřebuju být ekonom, abych si dal dohromada kam to spěje. A od ekonomů slyším, jak už jsme se odrazili ode dna, jak už bychom měli v příštím kvartále začít růst a podobné srágory. Vůbec netuším proč někdo platí ekonomy, kteří jsou dobři jen k tomu, aby lhali, kroutili skutečnost a pomáhali svou odborností ke zlodějnám. Dokonce se vám přiznám, že jsem ještě neslyšel o ekonomovi, který by byl z dějinného pohledu obecně uznávaný za člověka, který světu něco dobrého přinesl. Sama myšlenka nekonečného ekonomického růstu je dostatečně vypovídající o tom o jak úchylný vědecký obor se jedná.

anonym

pro Hlada
A dneska na to vydělávám stejně tak dlouhou dobu.Tenkrát výrobek byl drahý, ale chleba, mléko, zkrátka potraviny byly lacinější.Zrovna tak nájem, elektřina (mimochodem tenkrát 1 kWh 0,30 Kčs, dnes 4,80Kč), voda, odpady atd. bylo laciné.V nemocnici se neplatilo, za léky se neplatilo, u doktora se neplatilo.Když jsem byl nemocný, PLACENÉ VŠECHNY DNY NEMOCENSKÉ ..dneska jsi doma první tři dny ZADARMO.
Takže si spočítej co je výhodnější…věci, které jsou ZBYTNÉ (čili auta televize, elektronika apod.) mít dražší a nezbytné věci (čili potraviny, bydlení nájem, elektřina) mít laciné.
Asi ještě nejsi ženatý (vdaná) jinak by jsi takovou blbost nemohl(a) vypustit z úst.Ještě nevíš co je živit rodinu.

Hlada

To, co jsem napsal, znám z vlastní zkušenosti, trvám na tom a je to možné ověřit ve statistikách. Co je to rodina vím, dítě mám už dávno dospělé. Oproti 70. letům jsou nyní platy zhruba destetinásobné a nejsou omezené žádnými tabulkami. Kromě energií a vody si nevzpomínám na nic, co by bylo dneska desetkrát dražší. Ani potraviny. To, že sociální služby byly na vyšší úrovni je jiná otázka, než ta, která byla položena. Opět zdůrazňuji, že snadnou dostupnost jakéhokoli zboží považuji za j e d i n ý výdobytek postkomunistic­ké doby.

anonym

TABULKY EXISTUJÍ!!!!!Pra­coval jsem ve firmě.Když jsem nastoupil, řekli mi, že čím lépe a více budu pracovat, tím budu mít více peněz.Snažil jsme se, půl roku jsem měl nejméně o 2tisíce víc než měli na dílně.Jenže pak práci, kterou jsem dělal zúkolovali (právě proto mě nechali dělat víc, aby zjistili kolik se toho nechá udělat) a já spadl na výplatě o 2 tisíce méně než na dílně (tedy na výplatě o 4 tisíce).Když jsem se bránil, ukázali mi tabulky, kolik která profese (tedy práce na dílně) MŮŽE vydělávat.
A tak to je vě všech firmách, které vyrábějí nějaký výrobek a dělá se na úkol.
A že nejsou dražší potraviny desetkrát?Nenechte se vysmát.Přijeďte do Krkonoš a uvidíte. Rohlík 3 Kč (dříve 0,30) chleba 36 Kč, (dříve 4,50) mléko 20 Kč (dříve 2 Kčs) a tak bych mohl rozepsat další a další potraviny.A výplaty 10–11 tisíc, dříve 2200 –3000 (tady v Krkonoších) ČILI OPĚT VÝPLATY SE NÁM DESETKRÁT NEZVEDLY.Výplaty porovnávám jako dělník od mašiny, co jsem měl tenkrát a co mám dnes (stále jsem jen dělnk, který musí chodit na směny), což, jak jsem pochopil, Vy nejste.Ono v kancelářích ty platy desetkrát stouply, ALE DĚLNÍKŮM NE.

led

Hlada,
Statistiky jsou krásně psány, ale jsou to jenom výpočty na základě dát získaných ze vzorků – statistika nám poví: jsme 2 žáci a máme krajíc chleba s máslem, ale nepoví že vy nemáte co jíst, neboť ten chleba s máslem mám já (mamka mi nabalila sváču)…
Platy… není pravda, že platy nejsou sešněrovány tabulkama. Jsou! Všichni křičíte „zvyšte nám platy“, „znížte platy ve státní a veřejné správě“ a tak lid rozhodl, aby platy ve státním a věřejném sektoru byl řádně zaškatulkován do tabulek. Kdo nevěří, ať si koukne do těch tabulek, kde pracovník před penzí pracující rukama (žádny úředník) má tabulkově polovinu platu v rovnaké práci ve soukromém sektoru.
…snadnou dostupnost jakéhokoli zboží pro koho? Pro všechny, anebo jen pro ty, co na to mají finance? Jsou taky lidé, řádně pracující a žijí od výplaty po výplatu a na léky mají, jenom když si sem tam odpustí jídlo. To zdražení… základní potraviny stratily státní dotaci a jejich cena šla nahoru víc než desetkrát.

Hlada

Předem chci opět zdůraznit, že nejsem žádným zastáncem sočuasných poměrů, ale také ne nekritickým kritikem. Vysoké ceny nepovažuji za přednostní problém. Jsou problémy mnohem závažnější.
Proč nevyužít svobodu tam, kde ji máme? Třeba když mi u nás na vsi někdo nabízí drahé potraviny, nemusím tam chodit kupovat. Jednou za měsíc objedu supermarkety a velkoobchod se seznamem akčního zboží a cena potravin pak není ani 10% průměrného platu. Když mi nevyhovuje chodit do zaměstnání, nemusím tam chodit a nikdo mě za to netrestá. Když mi nevyhovuje nemocenské pojištění, tak si ho neplatím a nemusím si stěžovat. Problém je v tom, že vůbec není jednoduché vzít riziko vlastního života na sebe. To je ale spíš problém sociální, ne vysokých cen.

led

Akoby som čítala stranické noviny.
Tomu, čo tu tvrdíte naozaj veríte? Prečo nevyužítť slobodu? Pretože na ňu väčšina ľudí, ak chce prežiť ani nemá. Sloboda cestovania… Sloboda voľby zamestnania… Sloboda prejavu… Prázdne slová. Chýba tu základná sloboda – Sloboda dôstojného života. Ak chcete prežiť čestne, musíte zobrať prácu, ktorá sa naskytne aj keď nie je vo vašej profesii a prijať ponúkané podmienky – „dobrovoľne z donútenia“, cestovať? v prvom rade musíte investovať do prežitia, Prejavte slobodne svoj názor a potom znášajte následky, pokiaľ prirodzene nie ste v nadriadenom postavení.
Tú slobodu prejavu nemá dokonca ani váš najvyšší predstaviteľ štátu prezident Zeman, ale aj predchádzajúci prezidenti – len niečo povedal a už sa naňho vrhli politici a médiami oklamaní občania, nepoznajúci pozadie povedaného. Tomuto hovoríte Sloboda prejavu?

anonym

Škoda na Vaše připomínky času.Zaměstnání MŮSÍM VZÍT jaké je, protože nějak se živit musím a práci mě jiná firma nedá, že jsem starý (dříve jsem si ve městě MOHL vybrat do které fabriku půjdu, dneska mě 99 % firem nevezme, kvůli věku).
Na Vás je vidět, že jste městský člověk a VŮBEC nevíte co obnáší život na vesnicích a okrajových částech republiky (Krkonoše, Šumava, Krušné hory).
Občas se dostanu do hovoru s pražákama, kteří mají chalupy tady na vesnici a ty jejich názory jsou k blití.Oni mají krám na každém konci ulice, oni jsou mezi 35–45 lety a v zimě přijedou akorát na Vánoce a nevědí co to je žít na vesnici a denně dojíždět daleko do práce (ono když musíte ve 4 hod. vstávat, proházet si cestu od garáže a kolikrát ještě není protažená silnice, tak to by člověk takovouto sebranku vraždil).Za komunistů JZD silnici protahovalo už ve 3 hod. ráno a třeba třikrát protahovali aby autobusy projely, dneska autobusy nejezdí a tak se ani ráno neprotahuje.