VeRe1983

Proč je dnes jiný formát pevné IP adresy, než byl dříve?

Zdravím, poskytovatel mi měnil připojení a mou adresu ve tvaru xxx.xx.x.xxx nahradil formát xx.xx.xxx.xxx. Ačkoliv jde o stejný způsob připojení, tj. přes ADSL. Vždy jsem myslel, že druhý formát adres jsou dynamické a hlavně v rámci mobilního připojení. Začínají osmičkou, ta starší začínala jedničkou Díky.

Doplněno: Původního poskytovatele koupila jiná společnost a ta toto provedla. Co se týče IPv6, myslel jsem, že pokud někdo dostane novou IP tak automaticky IPv6. Je nějaký důvod, proč mi přidělili zastarávající IPv4?

Nejlepší odpověď
Quimby

To je pořád stejné, IP adresa se píše ve tvaru xxx.xxx.xxx.xxx Kde xxx je číslo od 0 do 255 a pokud je to třeba 192.168.000.001 ale prostě se to píše jako 192.168.0.1
Takže poskytovatel pouze změnil IP adresu na jinou, což se někdy stává, třeba při nějaké restrukturalizaci sítě.
(Jinak toto jsou IPv4 adresy IPv6 vypadá složitěji)

Další odpovědi
Roman71

Podle toho co uvádíš se jedná o číslování IP adres dle protokolu IP V4, to jsou čtyři čísla v rozsahu 0–255 oddělená tečkami. IP adresy V6 mají zcela odlišný formát a používají se zpravidla tam, kde rozsah prvního zmíněného adresovaní neposkytuje potřebný rozsah (omezený počet serverů, routerů a klientských počítačů v síti).

Tvůj případ mi napovídá, že poskytovatel mění strukturu sítě a v souvislosti s tím i adresování stanic uvnitř sítě.

Doplňuji: Na přechod na IP v6, dle vyjádření IT specialistů, není současný internet dostatečně připravený. Znamenalo by to nakoupit nové síťové prvky, přespat software a přeadresovat celou strukturu od základu. Zatím se tento protokol testuje ve velkých serverovnách, aby se zjistily a opravily nedostatky a bezproblémový přechod, který jak to tak sleduji, zatím nikdo neplánuje.

Dochy

Jak píší kolegové, máte pouze změněnou IPv4 adresu. Zda máte adresu přidělovanou staticky či dynamicky zjistíte buď ze smlouvy či podmínek s vaším poskytovatelem, či můžete svou adresu sledovat zda se mění (orientačně, to že se půl roku nezměnila neznamená že se nezmění ani příští týden). Zda máte veřejnou či neveřejnou adresu můžete zjistit opět ze smlouvy, či porovnáním vaší IP s adresou zjištěnou na https://www.wha­tismyip.com/ . (Neveřejné obvykle bývají v rozsahu 192.168.XX.XX či 10.XX.XX.XX, vyjímečně 172.16–31.XX.XX a poskytovatel je překládá na veřejnou IP, kterou vám zobrazí zmíněná služba).

IPv6 se stále spousta lidí i firem bojí, nejsem si jist jak daleko jsou s implementací