maschin

Proč je ČR rybníkářská velmoc?

Aneb proč je v Česku tak hodně rybníků oproti jiným zemím?

Nejlepší odpověď
gecco

Příhodný kraj (placaté JČ), několik výborných rybníkářů (např. Jakub Krčín) a vhodně naladěný, dostatečně movitý a progresivní vladař, který obé ´propojil´ (Vilém z Rožmberka).
😉

Další odpovědi
da ny

Předpokladem musela být obliba a zájem o chov JČ kapra ze strany panstva a o prosperitu země :).
Začalo to J. Lucemburským a Karlem IV. – min. 700 let stará tradice.
Bošelický rybník je z r. 1355.
V 16. století začal s rybníkářstvím Štěpánek Netolický (navázal Jakub Krčín) – již Rožmberkové.
V 19. století na třeboňském panství úspěšně působil Ing. J. Šuspa (nedávno pěkný pořad v TV).
Dobrý zdroj:
http://www.tre­bonskykapr.cz/his­torie-rybnikarstvi-a-chovu-kapra-na-trebonsku

Lamalam

ČR není rybníkářská velmoc. Roční produkce našich rybníků je asi 20 000 tun, což nás řadí na jedno z posleních míst v EU.