RyuzakiKate

Proč je Charles Bukowski čím dál více populární, hlavně tedy mezi mladými lidmi?

Letos v didaktických testech z českého jazyka byl dokonce úryvek z jeho Faktótum. Nic proti němu nemám, člověk se u čtení zasměje a oddychne si, ale číst jenom tohle a pořád? Je to teď nějaký trend nebo co? Už mi to přijde docela trapný, buď to čte každý jenom proto, že to není extra náročné nebo jen aby byl in… Podle mě si ani neuvědomují, jaký měl spisovatel život a takhle by žít nechtěli, a době, ve které autor žil, také nerozumí a nechtěli by ji zažít… Tak nač ten stále se zvyšující povyk?

Nejlepší odpověď
annas

Bukowski píše o prostředí, které zná a kde mu je dobře, píše o věcech zdánlivě přízemních a nepodstatných, ale kdo hledá, najde tam neskutečně poznámky na to, co mu vadí – sociální problémy, sobectví, policejní zvůle… také se čtenářům líbí jeho černý humor..

Navíc se jeho dílo u nás začalo vydávat až v 90. letech, bylo to něco nového pro starší generaci, proto zvědavost, i když mnohé dílo šokovalo. Mladí pak třeba berou jeho dílo jako vzdor proti „normálnímu“ životu – možná se jím líbí, že B. pohrdá společností, vulgarita mu slouží k filozofování …

Třeba je zajímá také jeho realistický pohled na svět, který je plný chlastu, sexu, násilí a nevázanosti a dostihových sázek…

Čtenáři Reflexu vymysleli nové názvy pro klasická literární díla tak, aby zaujaly na internetu – Charles Bukowski: HARDCORE FETISH PORNO!!

Další odpovědi
ahold

Protože jich je hodně povrchních čtenářů. Nic moc na přemýšlení, hlavně že je to plné vulgarit, sexu, alkoholu, drog.
Jejich představa skvělého života.

Damiana

Protože mladý člověk potřebuje idol, vzor. A nejlépe rebelský. Retro je také v módě. Bukowski je (nyní) cool. Je to trapné, jako všechno, co je jen povrchní napodobování a přizpůsobování se „názoru“ většiny. Ale „stádnost“ je věčná. Svého času „frčel“ podobným způsobem Kafka a pak zase Dostojevský. Chtělo by to dobré PR pro Wolkera, ten by si to od pseudointošů také „zasloužil“ …:-)

Btw – prohlédni se po dobách českého národního obrození. Mladočeši „fungovali“ úplně stejně. Jen se tomu říkalo vlastnectví. A tomu zase „nahrávala“ Rakousko – uherská monarchie…

marci1

To co žil, o tom psal. Měl velmi rád alkohol, ženy, dostihové sázky.Největší vliv měla na něj přemíra alkoholu. Třeba knihu „Poštovní úřad“ napsal za 20 nocí a vypil 20 lahví whisky.Mladé lidi to asi přitahuje tím, že jeho život a psaní jsou velmi nekonvenční.