Usoman

Proč je celá Antarktida obklopená mohutnou tlakovou níží a Asie (v zimě) zas obří tlakovou výší?

Jak může tak velký atmosférický „objekt“ vzniknout a udržet se? Běžné jsou normální tlakové výše a níže, ale proč existují i tito obři?

Odpovědi
Cenobita

Nejspíš je to způsobeno tím, že silný mráz způsobuje kondenzaci vodní páry ze vzduchu a pokud ze vzduchu vypadávají srážky, musí klesat i jeho tlak.

S horkým vzduchem to bude asi opačně ohřátý vzduch se rozpíná a než se stačí rozptýlit a přemístit po celém světě, přechodně tam vzroste tlak.

Kepler

Meteorologie a klimatologie je velmi složitá záležitost a není dost dobře možné jednoduše vysvětlit vše na tomto prstoru Ale pokud máš zájem, můžeš si vše dohledat na https://is.mu­ni.cz/do/rect/el/es­tud/pedf/ps14/fyz_g­eogr/web/pages/04-cirkulace.html
Tam j vše podrobně popsáno.