karelfodor

proc jde zid proti zidovy

ma kamaradka se pta

Nejlepší odpověď
jmhad

Žid a žid nemusí být vždy jedno a totéž. Zatímco „etnickým Židem“ je nutné se narodit, židem podle židovského náboženského práva – halachy – je možné se i stát. Tzv. halachickým židem je každý, kdo:
se narodil židovské matce, která sama byla halachickou židovkou (židovství se dědí po matce, nikoli po otci, jako je tomu např. u islámu)
každý, kdo podstoupil předepsaným způsobem gijur a konvertoval k judaismu. Konvertita je rovněž i státem Izrael uznán za člověka, kterému náleží právo návratu.
Z této definice vyplývá, že člověk, který měl např. židovského dědečka, je sice považován za Žida státem Izrael, nicméně není již považován za žida z náboženského hlediska – není započítáván do minjanu, není vyvoláván k Tóře a jeho náboženský status je stejný jako u jakéhokoli jinověrce.
Většina náboženských (věřících) židů nepovažuje „nehalachické židy“ vůbec za židy a „etnický“ charakter židovství víceméně neuznávají, rozhodující je pro ně halacha. Některé malé skupiny ultraortodoxních židů nejenže neuznávají nehalachické židy, ale neuznávají ani konvertity /tedy ty co přestoupili na víru /jako plnoprávné židy. A to je to napětí mezi nimi.Hrdost na původ vůči řekněme náplavě.Ortodoxní židé /muži/ zpravidla dodržují způsob oblékání a vystupování /klobouk,vousy,ka­bát/.

Další odpovědi
anonym

A proc jde muslim proti muslimovy a krestan proti krestanovy..? Co je to za otazku? Lidi nejsou zdaleka tak jednotni, jak by mozna chteli pusobit, co se tyce jejich nabozenstvi. Jen se podivej na svet, hlavne na stredni vychod a prostuduj si historii lidstva a uvidis jak se vsichni mordujou navzajem.