fcoop

Proč,jaký má původ říkanka?

Sud kulatý,rys tu pije,tu je kára,ten tu ryje?
Doplňuji:
Za „proč“ patří „vznikla“.

Nejlepší odpověď
annas

Vím, že slova jsou z pohádky Boženy Němcové Jak se Honzík učil latinsky.
Honzík už nechtěl sedět za pecí, ale chtěl se stát pánem. Proto se vypravil do světa s tím, že se naučí latinsky. Tak šel. Cestou zaslechl v určité situaci jednotlivá spojení, stále je opakoval, aby si je zapamatoval. Říkal je rychle za sebou, takže mu nebylo rozumět – zkrátka uměl latinsky. Vrátil se domů a stále mlel a mlel tato slova, jako by se zbláznil. To se nelíbilo rodičům, proto matka zbavila Honzu znalostí latiny tak, že mu vylila na hlavu kbelík vody. Honzík se polekal, vykřikl česky a latinu. zapomněl. Stal se zase normálním Honzou a přestal být pánem.

Člověk má zůstát tím, čím je, nedělat ze sebe víc, než na co má a co zvládne.

Další odpovědi
Damiana

Je to z pohádky Boženy Němcové – Jak se Honzík učil latinsky (ze sbírky Český Honza).
Má to asi takový význam, že Honzík ze světa přišel sice „učený“, ale jelikož byl v podstatě primitiv, v praxi to nedokázal využít. Oháněl se tedy slovy s cizími výrazy, aby vypadal jako „někdo“.
Stále aktuální, ne?

Pro zájemce, přidávám celou pohádku na příjemné nedělní odpoledne. 🙂

http://www.po­hadkynawebu.cz/jak-se-honzik-ucil-latinsky

quentos

pochází z pohádky Boženy Němcové „Jak se Honzík učil latinsky“ – je to parodie na latinu ;{)>

Zdroj: http://www.po­hadkynawebu.cz/jak-se-honzik-ucil-latinsky

Drap

Je to podle jedné pohádky. Už si to přesně nepamatuji, čemuž se za více jak půl století nelze divit, ale hlavní hrdina používal slova jak je zaslechl svou cestou světem .
Určitě si někdo vzpomene na autora a název pohádky.