Proč hoří saze ?

Odpovědi
anonym

Proč hoří uhlík?
😉
Při vyšších teplotách je uhlík poměrně afinitní ke kyslíku, takže jakmile se jej podaří dostatečně zahřát, saze přímo ´bouchnou´…

anonym

Jsou to nespálené zbytky hoření. V komíně je nedostatek kyslíku, teploty kolem 1000°C. Pak stačí stačí neopatrnost, vybírat ze spodních dvířek při topení saze, nasátí vzduchu z prasklin komína, to má i vedlejší účinek, špatný tah a dehtování (vytváření dehtu v komíně).Nejlépe hasit pískem, použít kominickou kouli, srazit saze ze stěn dolů a znova písek, opakovat do uhašení. Někdy se používá i síra.

Kelt

Saze, to je v podstatě uhlík, který se vyskytuje ve dvou modifikacích diamant a grafit, které se liší svými vlastnostmi, vodivost, hustota a pod.
Uhlík se slučuje za vyšší teploty s kyslíkem, oxiduje se na oxid uhličitý, při nižší teplotě vzniká oxid uhelnatý. Navíc saze se vyznačují velkým povrchem, čehož se využívá při pohlcování nějakých látek a umožňuje lepší slučování s kyslíkem. K hoření je potřeba hořlavou látku – saze, teplotu – té se dosáhne a přítomnost kyslíku obsažený ve vzduchu. Pozor, při určité koncentraci práškových sazí ve vzduchu může vzniknout výbušná směs!!

honza19hk

jsou mastný.A je to uhlík a ten za určitých podmínek hoří.

cochee

Kelt: modifikací uhlíku je o dost víc než jen grafit a diamant, i když jsou vzácné, některé dokonce připravené uměle. Saze jsou spíše přechodovým stavem mezi grafitem a amorfním uhlíkem.