Bartis

Proč Hitler, zaůtočil nejřív na Rusko a nezničil nejdřív UK, z kterého mu hrozilo největší nebezpečí z druhé fronty?

Proč Hitler, zaůtočil nejřív na Rusko a nezničil nejdřív UK, z kterého mu hrozilo největší nebezpečí z druhé fronty, nikde jsem dokument nenašel

Nejlepší odpověď
led

Dokumentov o tom je aj na internete dosť.
Ale pre zjednodušenie:
pozrite si mapu vtedajšej Európy a rozdelenia vojenských síl.
Pred rozhodujúcou vojnou, čo bola vojna so Sovietskym Zväzom, o ktorej vlastne hovoril zaobalene aj vo svojej knihe Mein Kampf, si musel najprv zabezpečiť chrbát, prípadne podporu silných európskych štátov, hlavne Veľkej Británie. Preto aj pozastavil v roku 1940 tanky pred prístavom Dunkerque, čím chcel prinútiť Veľkú Britániu k podpísaniu mieru, aby si takto zachránila svoj veľký expedičný zbor pred zničením, prípadne zajatím… Napriek leteckej vojne o Britániu, či pokusom o inváziu, cieľom Adolfa Hitlera nebolo zničiť Veľkú Britániu, len obmedziť jej silu. Hlavným cieľom bola preňho bola likvidácia komunistickobol­ševického zriadnie ako hrozby kapitálu a expandovať moc Nemecka smerom na východ, minimálne po Ural a otvorenie Kaukazskej cesty k ropným zdrojom.,

Další odpovědi
MK44

Jen několik poznámek a názorů uprostřed noci k tématu otázky a diskusi.

Hitler byl hysterický psychopat, kterému společensko-politická situace v Evropě, ke které tato Evropa drahný čas spěla, poskytla příležitost „dostat se k lizu“. Měl k dispozici disciplované vojáky, generály a národ uražené výsledkem a následky 1. sv. války. „Naštěstí v neštěstí“ natolik disciplinované, že Vůdci slepě a magicky podléhali.

Hitler Británii nedobyl, protože na to prostředky neměl. Disponoval sice ponorkami, ale těmi armádu na Britské ostrovy převézt nemohl, a na přímý střet s britským loďstvem, s loďstvem největší námořní mocnosti světa, si netroufl. Pokusil se tedy napřed zničit britský průmysl nálety, ale Royal Airforce tento útok odrazila.

Válka začala stagnovat. Hitler však potřeboval jednak další vítězství a kořist, z níž by válku financoval (první, co ho v nově obsazené zemi zajímalo, byl obsah bank), jednak permanentní válku. Potřeboval udržovat německý národ v bojovém stavu, ve stavu ohrožení vnějším nepřítelem, ve stavu, kdy národ potřeboval svého vůdce. Aby neměl čas přemýšlet, co že za máslo to má hlavě a kdo ho kam vede.

Hitlerovi hrozil nedostatek přírodních zdrojů, hlavně ropy. Proto se přes severní Afriku snažil probít k Suezu a k ropným polím v Perském zálivu respektive přes Rusko k ropě v Azerbajdžánu. Ropa v Alžírsku, Tunisku a Libyi se začala těžit až v 50. – 60. letech. A i kdyby o ní byli nacisti věděli, nemohli by ji dopravit do Evropy. I kdyby měli k dispozici dnešní tankery, staly by se tyto snadným cílem spojeneckého námořnictva a letectva.

Kdyby byl Hitler dobyl britské ostrovy (a teď už je to čistě co by bylo, kdyby bylo) mohl doufat, že mu spadne do klína celé britské imperium, největší stát světa se všemi zdroji od Kanady přes Afriku, jižní Asii až po Austrálii. Mohl by britská vojska rozmístěná po celém světě vydírat pohrůžkou, že vyvraždí obyvatelstvo v Británii, pokud se mu nevzdají. A že je takových věcí schopen předvedl v Polsku, ve východní Evropě a na Židech. Podobně v šachu už byly francouzské posádky ve fr. koloniích.

mosoj

A to jsi vzal kde, že zaútočil nejdříve na Rusko.
Hitler měl se SSSR uzavřený pakt o přátelství. Hitler napadl SSSR ne Rusko až 21. června 1941.
Co bylo před tím si laskavě vyhledej sám a nerozšiřuj zde bludy.
Doplňuji:
Tady se podívej na animaci. Hitler před útokem na SSSR měl obsazenou celou Evropu. Anglie mu dělala starosti jedině na moři. Aby Hitler nedosáhl převahy na moři , zničila Anglie francouzské loďstvo.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Druh%C3%A­1_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3­%A1lka

Hornisse

Z Velké Británie žádné zásadní riziko druhé fronty nehrozilo, protože otevření fronty by znamenalo vylodění a to proti opevněným břehům není nic jednoduchého. Na druhou stranu, obsazení VB by pro Německo neznamenalo zásadní ekonomický přínos a naopak vylodění by vzhledem k silnému loďstvu VB (a prakticky žádnému Německa) bylo dost rizikové.

K úspěšnému vylodění v Normandii došlo až v roce 1944, a to jen díky toho, že už probíhaly další operace v Evropě (Itálie) a především protože se hlavní síly wehrmachtu už dávno rozbily na východní frontě. V roce 1941 by se osamocená Anglie na úspěšné vylodění určitě nezmohla.

Taky nezapomínej, že útok na Sovětský svaz byl dost časově kritický. Stalin nebyl hloupý a připravoval se na konflikt, jen jej očekával výrazně později. V roce 1941 tak byla Rudá armáda uprostřed hluboké reformy a v podstatě v rozkladu, čili pro Hitlera to byla nejlepší možná příležitost k útoku. Proto se mu taky podařilo tak rychle postoupit tak hluboko.
Kdyby počkal ještě pár let, už by narazil na zreformovanou armádu a měl by mnohem horší šance.

bolak

Jó, udělal blbost, teď už to ví. Mohl obsadit celou Afriku, pak se s Ruskem vrhnout na VB, následně když by měl pod palcem 2 kontitnenty, zaútočit na USA do kterých už wingsuitovali šikmovočka a pak se spolčit s druhejma asiatama a dodělat bolševika. Místo toho poslal do –40 zimy kluky v pyžamu, který tam neměli šanci, a hlavně zradil nejsilnějšího spojence a udělal si z něj nejsilnějšího nepřítele. Namísto strategie upřednostil trhání nožiček mravencům (pálení židů) na což nakonec doplatil. Každý přece ví že nejdřív práce, potom zábava. Ale byl to divoch.

Bartis

Díky všem. Hodně mi to pomohlo udělat si obraz. Kdyby jste měli nějaké odkazy, klidně mi je tu pošlete. Nevěděl jsem že na vodě byl Hitler slabý

Bartis

Kurňa vy mi tam vložíte příspěvek a nemůžu na něj odpovědět :) nikde to tam nevidím. Proč šel na ropu z Ruska? měl Severní Afriku kde měli prd mohl se dostat až k polím

led

Afrika a juhozápadná Ázia boli v sfére záujmov Veľkej Británie.
Preto sa Nemci snažili dosiahnúť rumunské rafinérky a ropné zdroje Kaspického mora a Kaukazskú cestu, čím by sa vyhlo aj vojne s Tureckom.
Treba si uvedomiť, že aj počas vojny bojujúce strany potrebovali neutrálne štáty pre svoje ekonomické záujmy, akési tranzitné body, kadiaľ prechádzali strategické suroviny. Ani Nemecko nemohlo žiť v ekonomickej izolácii a peniaze sú apolitické, ľahostajné k politike.

led

Veľká Británia bola osamotená a jej pozemná armáda a letectvo boli v reorganizácii a v štádiu prezbrojovania.
Spojené štáty vtedy viedli politiku izolácie, „vojna v Európe sa týka len Európy“. Až v čase, keď nemecké vojská víťazili a dobývali štát za štátom, poslali pre začiatok aspoň zásielku 500000 ručných zbraní – pušky. Ale k vojne zaujali vyčkávaci postoj.

Bartis

Vezměte si že jste vůdce. S východní frontou máte klid, Stalin to tak bral máte jediného soupeře UK, ze strategického hlediska je ten ostrov nejdůležitější. Můžou se na něm seskupit vojska atd…

Hornisse

Jakou má Velká Británie strategickou hodnotu? Zdroje prakticky žádné, výrobní podniky sice vyspělé ale zápasící s nedostatkem surovin… Vojska se na něm sice seskupit můžou, jenže to je celkem k ničemu když je z toho ostrova nedokážeš dostat. I kdyby se ti podařilo je nějak nepozorovaně dostat ke kanálu a do lodí, na protější břeh je to minimálně hodina plavby. Za tu hodinu už ti tam budou poletovat stovky stíhacích bombardérů a zobat jednu loď po druhé jako rozinky.

led

Hornisse, neposudzujte podľa súčasnosti, ale podľa vtedajšej situácie.
treba si uvedomiť, že VB vojensky, politicky i ekonomicky ovládala zdroje strategických surovín a dopravné trasy na celom svete. Toto ju robilo silnou.

Hornisse

To jistě, jako stát silná byla. Já pouze argumentuji, že území britských ostrovů nebylo strategicky významné. A rozhodně ne jako shromaždiště armád – ne v roce 1941. Měl jsem jasněji dát najevo, že mluvím o území a ne o státu.

led

Nemusím byť vojenským odborníkom, stačí poznať fakty.
Pakt o neutočení bol politickovojenskou nevyhnutnosťou pre obidve strany.
Červená armáda v tej dobe prechádzala reorganizáciou, spomeňte si na veľké politické čistky ktoré zasiahli hlavne veliteľské kádre. Skúsenosti s Poľskom, Fínskom a Mandžuskom (v úzadí Japonskom) ukázali chyby v organizácii a výcviku armády.
O Nemecku som písala už v odpovedi.
Napriek tomu sa Nemecku podarilo Sovietsky Zväz prekvapiť.

mojitek

tak on nevěděl kdo všechno s UK bude. Byl to šmejd lstivej a zaplatbuh,že se pak dost mýlil a dělal pak chyby.S jídlem roste chuť…tak naštěstí to dopadlo tak jak to dopadlo

Bartis

Ale věděl už to dávno, měl celou Evropu pod palcem. Díval jsem se na hodně dokumentů o válce. Ale prostě nechápu proč otevřel východní frontu, když na západě měl UK

mojitek

já taky.Tohle nevěděl na stopro,jeho „informátoři“ mu dávali rozdílné informace,tak tohle nechtěl riskovat.Tam šlo o to,jestli -ostatní- budou hlavně fyzicky (nejen na papíře)s UK v případě napadení. To máš jako před nedávnem s Gruzijí-byla v tom nevinně,všichni byli " s ní" a přesto se jich nikdo nezastal fyzicky…A s tou východní frontou-H se S měli pakt o neútočení,S si byl jist že jí H neporuší,protože by to bylo „nelogické“ otevřít hned dvě fronty(i když měl informace/byl varován, že H je napadne).Mýlil se v tom a H se zase zmýlil v tom že to proběhne vše rychle a hladce. Toť ve zkratce,ale ve skutečnosti to bylo mnohem složitější

Agneta

mojítek >>>> dovolil bys mi prosím protestovat?
++++++
Tak Grúzie v tom měla být nevinně?
Takže když Sakašvili(co mluvil perfektní americkou angličtinou, jako jeho celá vláda)přepadl během olympijských her dvě malé sousední země a myslel, že mu to musí projít, což by i prošlo, kdyby nezačal ve velkém stylu masakrovat civilní obyvatelstvo. Kdyby Rusák nezakročil, tak by asi došlo k druhé genocidě(první 1915: Turci masakrovali Arménce; jeden a půl miliónu obětí). Tahle epizoda se zapsala do dějin jako velká ostuda Západní Evropy, prostě trapná záležitost, Merkel, Sarkozy, Blair, tam jezdili leštit kliky. A jak to dnes vidí sami Grůzínci? Kde je Sakašvili?
♥Agneta♥

mojitek

tak o gruzinském konfliktu toho zase tolik nevím,bral jsem info jenom z TV kde mluvili o tom,že vyspele zeme v čele s USA odsuzují rusy…a stejně nikdo nezasáhl-tohle jsem měl na mysli hlavně

Agneta

mojitek >>> v čem žes to viděl? v TV? no to snad nééé ! na co se to díváš? a ještě k tomu „v čele s USA“ :DDD

mojitek

no jasněže z TV,rozhlasu,ne­tu..kde jinde? Své jasnozřivé schopnosti jsou vodcamcaď-pocamcaď 😉

Bartis

Asi jsi mě nepochopil, západní fornta byla dávno otevřená, ale proč UK nezničil? měl na to prostředky. s SSSR měl mírový pakt takže tam měl klid. Proč se nesoustředil na UK? Spojenci by to měli daleko těžší sorry jsem tu poprvé a čumím kde je vůbec odpovědět :)

Bartis

Asi jsi mě nepochopil, západní fornta byla dávno otevřená, ale proč UK nezničil? měl na to prostředky. s SSSR měl mírový pakt takže tam měl klid. Proč se nesoustředil na UK? Spojenci by to měli daleko těžší