Avatar uživatele
Damiana

Proč herečky (ale i někteří) herci ve starých filmech tak „zpívají“?

Určitě jste si toho ve filmech pro pamětníky všimli. Myslela jsem, že to bylo dobou, ale i dnes ještě slyším válečné a (zejména) předválečné ročníky při mluvení takto „zpívat“. Klasickou zástupkyní „zpěvanek“ byla Růžena Šlemrová, ale ani Věra Ferbasová nebyla pozadu. Zrovna včera jsem slyšela rozhovor dvou starších žen – a bylo to opravdu silně „prvorepublikové“. Nevěřím, že dříve měli všichni tak vysoko posazené hlasy. Čím to je? Jaký je záměr těchto vysokých tónů při běžné mluvě?
Btw – výjimkou byla snad jen Adina Mandlová se svým níže položeným hlasem, tu jsem „pípat ve výšinách“ nikdy neslyšela. 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, Jiří M, aramah, johana 56, fcoop, briketka10, Kohut57, anonym před 4331 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Stanislavského metoda byla určena pro dvadlo, tvořila základ divadelní pedagogiky.

Filmové herectví bylo v začátcích, nebylo příliš propracované, takže mnohdy herci či herečky „přehrávali“. Navíc se mnozí neuměli před kamerou pohybovat. působili nepřirozeně. Do filmů se vybírali třeba i ti, kteří zaujali svým vzhledem. Zřejmě i nedokonalá zvuková technika snižovala úroveň záznamu a zkreslovala netrénovaný hlas. Také jiné nároky na kvalitu, bylo to něco nového ..

Mně osobně připadal přirozený Vlasta Burian, měl i pěkný hlas.

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?aramah, vagra, briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

V začiatkoch filmu, keď ešte nebol zvuk na tom nezáležalo. Neskôr mnoho hercov predtým hrajúcich v rozhlase, sa nedokázalo odosobniť od afektovania a pátosu natoľko, až sa z toho spravila móda rozlišovania charakterov postáv. napr. naivka – blondýna, vysoký hlas, zápora – škaredý kukuč, chraplavý hlas. Tento spôsob potom od filmových hviezd prevzali i bežní ľudia.
Doplňuji:
Stanislavského škola sa presadzovala viac v divadle než vo filme. V obmedzenom priestore javiska svojou dynamikou zvyrazňovala myšlienku.
„Všetko je v pohybe“

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Zaprvé to byla tenkrát jakási móda a druhak se hrálo ještě podle Stanislavského 😁.
Více net, Stanislavski zde:

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Konstan­tin_Sergejevič_Sta­nislavskij

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek