Kulpix

Proč grafici tak rádi používají stále klasické CRT monitory?

Vcem jsou lepší, oproti LCD, LED, PLASMĚ?

Nejlepší odpověď
Smode

Jako bývalý pracant na barevných korekcích dodnes navštěvující studio čt včetně grafického úseku ti mohu odpovědět: mají daleko lepší podání barev a stálý jas i kontrast i pokud se podíváš téměř z jakéhokoliv úhlu. A používají se tam opravdu stále klasické crt a to profi speciálně pro studio. Ano, nějaké levné tv studio v přenos.voze může mít i lepší lcd ale zatím se zdaleka crt nevyrovnají. A obraz i na drahých dnes prodávaných monitorech je hnus – což ale běžný divák prostě hned nepozná takže nevidí rozdíl. I mě na barevných korekcích trvalo měsíce než jsem poznal co všechno je a není vidět v obraze a jaké jsou vlastně rozdíly (nejhorší obraz má plazma).

Teď se dívám že bylo přede mnou již v podstatě správně odpovězeno. Snad bych jen dodal že bavíme-li se skutečně o profesionální práci tak takové (nové) crt samozřejmě k dostání pro běžný trh nejsou.

Další odpovědi
xxx3

dneska už takových grafiků moc nebude. CRT monitory už se nějakou dobu nevyrábí a ty, které ještě někdo má, také nezadržitelně stárnou. Třeba EIZO (oblíbená to firma u grafiků) už snad žádný CRT monitor v nabídce nemá (a to už několik let). V minulosti ty levné řady LCD monitorů měly problém se zobrazovacími úhly a také s podáním barev. Technologie se ale za tu dobu dost posunula, dnes už i levné panely dosahují v těchto ohledech výrazně lepších výsledků než před deseti lety.

mzm

Protože kdysi investovali děsné peníze za špiškové CRT a na nové nemají.
Nevěřím, že CRT stejné kategorie (nějaká ta profi) je lepší jak LCD stejné třídy.

Smode: nesrovnávat se starými nekalibrovanými LCD pro kancelářské použití.

Nikde na netu jsem nenašel, že by CRT měl lepší gamut jak LCD, zbytek parametrů hraje jednoznačně pro LCD (geometrie, rozlišení, ostrost, rozměry, hmotnost, spotřeba, radiace i rychlost odezvy). Nehledě na to, že katoda se opotřebovává, takže stálost jasu je diskutabilní.

Kepler

Možná ještě dodnes jsou lepší v některých parametrech. Podobné LCD apod. jsou několikanásobně dražší, pokud jde o rozlišení a CRT monitory neznají něco jako zpoždění, nebo alespoň jen řádově nižší. To máš jako chemická fotografie vs. Mpix, nebo vinylové analogové desky vs. mp3

mzm

Kulpix: nějaké konkrétní místo, kde se používají? Nemyslím si, že CRT mají nějakou extra výhodu.

Smode, je potřeba srovnat špičkový LCD se špičkovým CRT. Když srovnám špičkové CRT s lowend TN – LCD (6bit/barvu) nemůže LCD vyjít líp. Když ho ale srovnám s se špičkovým panelem, co zvládne 10 bit/barva, nejsem si jistý, jestli CRT obstojí. Měl jsem CRT od EIZO a znovu bych jej nechtěl.

A pak, k čermu super rozpoznávání barev, když to nikdo, krom lidí ve studiu neuvidí?

Kepler, ve kterých parametrech? Nebyl jsem schopen nic dohledat. Zpoždění, které člověk není schopen postřehnout, neberu jako zpoždění.

U ostatních příkladů (foto, hudba) je potřeba srovnávat srovnatelné. Třeba kvalita zvuku – vinyl vs CD (nikoli mp3) vsadím vše na CD, u fotografie je to trochu sporné, tam je chemická fotka spíš umělecká záležitost, u kvality jako takové opět klidně vsadím na digitální záznam…