Lorrien

Proč dospělí považují každé rozhodnutí mladšího za projev nezodpovědnosti??

Když se mám rozhodnout sama na základě svého logického úsudku, tak to moje máti vždy bere jako projev nezodpovědnosti. Ať už nad tím přemýšlím jak dlouho chci, ať už mi to připadá jako to nejrozumnější řešení, tak je to podle ní vždy špatně. Ale to tak není jenom u dětí a jejich rodičů. Ono je to tak i mezi mladšími a staršími bez jakéhokoli příbuzenského vztahu a mně vrtá hlavou...... proč?? :))))

Nejlepší odpověď
Sůwa

Není to určitě pokaždé, může to být na základě vlastních zkušeností. Mám dceru už dospělou a když vidím, že se chystá udělat chybu, pouze ji upozorním na možné důsledky. Samozřejmě si to udělá po svém, ale já už to dál nekomentuji, holt zkušenost může být jen vlastní. Jen nesmí jít zrovna o život, to bych asi zasáhla.

Další odpovědi
anonym

Lorrien, je to tak, že rodiče mají na rozdíl od Vás mladých spoustu zkušeností a snaží se Vás uchránit chyb, které kdysi udělali sami. Většinou si neuvědomují, že největší chybou je, nenechat Vás mladé, abyste si sbírali své vlastní zkušenosti.
Vždy jsem tvrdila, že cizí odřený nos nebolí mne, proto mi zprostředkovaná zkušenost není příliš platná. U nás doma fungovalo to, že potomstvo řeklo, co má v plánu, a já na to reagovala tím, že jsem upozornila na špatný úsudek, nebo upozornila na nesprávné závěry. Rozhodnutí ale bylo stejně na dětech, jak si co zrealizují. Teď už mají oba své rodiny a já se do jejich životů nepletu. Jsem ráda, když se s nimi vidím a snažím se užít si svým vnuček. Pokud se mne na můj názor přímo nezeptají, nikomu ho nevnucuju.
Nejhorší ovšem je, když se do Vašich záležitostí „montuje“ ještě i široké příbuzenstvo a okolí. Bylo by asi nejlepší si s rodiči o tom promluvit a jasně jim dát najevo, že máte právo i na své chyby. Jak ostatně jinak můžete přijít na to, jaká cesta je pro Vás skutečně ta správná, když se nenaučíte zvládat i svá špatná rozhodnutí a jejich dopad na svůj život?
Uvědomte si jedno: na světe je jen jediný člověk, kterému jste skutečně zodpovědná za svůj život, a to jste Vy sama.

venkovan

Mladej opičák chtěl chodit po dvou. stará opice mu říkala, budou tě bolet záda. Opičák přesto po dvou začal chodit a dřív viděl lva v savaně jak se k tlupě plíží. Lev starou opici sežral, protože ho neviděla, a mladého opičáka a po nem i nás bolí záda.
Tak nějak jsem jednou slyšel o vztahu mezi staršími a mladšími.
A neber si to nějak k srdci, že starší si myslí, že mladí se neumí rozhodnout, či se rozhodují špatně. Ono je to prakticky stejné ve všech generací – mladí jsou starší a myslí si, že mladé musí stále poučovat, mladí zas, že staří pořád poučují. A potom zestárnou a jde to pořád dokola.

Drap

Já to také tak neberu, ale u pubertálních dětských dospělých to dost často bývá nezodpovědné a dost často i zmatené. Je to zřejmě nedostatkem zkušeností a nepřemýšlením o konkrétních možných následcích daného rozhodnutí.

hanulka11

Nevím u nás to tak není …je třeba nechat mladé ať se rozhodnou a jdou svou cestou /záleží kolik ti je let/

Starší mnohdy radí a říkají nech si poradit od zkušených ,ale kdo je vlastně ten zkušený ve všem .......já bych to tak až neviděla jak tvrdíš

hanny 2

Není to tak docela pravda.Starší generace má mnohem více životních zkušeností a snaží se mladým poradit!Ale rozhodnutí sama za sebe není „projev nezodpovědnos­ti“,ale spíš „nerozvážnosti“­.Určitě to s Tebou mamka myslí dobře,stačí si v klidu sednout a popovídat si o daném problému!

terry

Zcela jistě to tak není všude.
Je to i o tom, že kolem sebe máš okruk lidí, kteří smýšlejí stejně.
Pokud se porozhlédneš v širokém okolí, zjistíš, že to je jinde jiné.