Avatar uživatele
annas

Proč denně narážíme nejen v novinách na chybné užití předložky díky, i když o nějaké vděčnosti nemůže být řeč?

Jak chápete tuto předložku? Čím se dá zaměnit? Kdy je správné ji použít?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? anonym, led, vagra, kapka, iceT, Andělé, dědapetr, anonym, Frogman před 4671 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Díky zemětřesení přišly tisíce lidí o život. – je snad možné děkovat zemětřesení za to, že tisíce lidí přišly o život?!? Zde je předložka díky použita zcela nesprávně a věta s ní dostává úplně jiný význam, který by mohl, v jistých situacích, mnohé lidi dokonce i urazit.

Mobilní síť se rozrostla a kvůli tomu jsme letos vybrali na charitativní akci dvakrát více než vloni. – věta vypadá, jako by její autor byl nespokojený s tím, že mohli vybrat na charitativní akci více peněz než dříve; zde je naopak namístě použít předložku díky, protože vyjadřujeme fakta pozitivní.

Dá se nahradit-kvůli!Co se musím přiznat,tak jsem to také a nesmyslně používala.

Zdroj: internet

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

jami už rámcově vystihla vhodnost použití, takže já jen připojím pár synonym, která mne tak namátkou napadají:
vlivem, v důsledku, příčinou, zásluhou, v souvislosti apod.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Je to zapríčenené malou slovnou zásobou novinárov. Zabúdajú, že čeština má množstvo výrazov, ktoré dokážu danú vec presnejšie vyjadriť. Všimla som si, že keď nanájdu vhodný výraz, použijú prvý na ktorý narazia, alebou použijú germanizmus alebo amerikanizmus.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek