Zvědavý

Proč ČT vymyslelo seriál „Já, Mattoni“? A především, proč jej prezentují jako Čecha?

Byl to Rakušan, italského původu, nevím že by mluvil česky. Narodil se sice ve Varech ale to je asi tak vše co měl s českou zemí společného.

Nejlepší odpověď
annas

ČT seriál nevymyslela, ale natočila jej podle knihy Dravec Mattoni aneb Živá voda. V Kyselce u KV je zřízené Muzeum Mattoni.

D odkazu je zachycený jeho život, stejně jako ve filmu.
http://www.mat­toni.cz/heinrich-mattoni

Proč myslíte, že ho pezentují jako Čecha? Záleží na úhlu pohledu.

„Henrich Mattoni se narodil v Karlových Varech, žil střídavě
střdíavě v Rakousku, Čechách i Hamburku.
Pocházel z rodiny karlovarského měšťana a cínařského mistra, jehož předkové přišli na západ Čech z Itálie a pocházeli ze starého florentského šlechtického rodu“

http://www.i60­.cz/clanek/de­tail/12617/he­inrich-mattoni-otec-slavne-ceske-mineralky

„Kde to žije, tam je Mattoni. Západočeské minerální vody jsou známé jak u nás tak v zahraničí. Jsou základní ingrediencí mnoha koktejlů, ale také populárním nápojem v restauracích či jinde.“

To by nebylo bez Mattoniho.

"Mattoni zahájil zlatý věk Kyselky – kromě stáčírny a elektrárny zde vybudoval lázeňský palác a promenády, hotely, neorenesanční vilu (zámeček) a další stavby včetně cest s altánky. Do lázní přivedl železnici, a tím nejen podpořil obchod s minerálkou, ale z městečka učinil plnohodnotné lázně, ve kterých pulzoval společenský život. V roce 1910, kdy Mattoni zemřel, vyvážela jeho firma na deset milionů lahví a patřila k nejznámějším minerálním vodám světa. "
To by rovněž nebylo bez Mattoniho.

„Mattoni byl také poctěn udělením čestného občanství města Karlových Varů. Roku 1898 byla po Mattonim v Karlových Varech nazvána ulice. Jeho pihřbu se zúčstnily zástupy lidí. “

http://kvmuz.cz/typ/za­jimavosti-typy-na-vylet/na-vylet-

https://www.go­ogle.cz/search?q=do-kyselky-mattoni-uz-neni-100-let-od-umrti&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=-GcwWIXbNMnj8we8wor­QCw

České země byly přece součástí Rakousko-Uherska, ale voda pocházela z Karlových Varů, takže jistým způsobem proslavil i nás, zpopularizoval ve světě tedy nejen vodu, ale i další výrobky s použtím vody a soli.

Další odpovědi
dudu

Pokud by jsi kouknul do Wikipedie, nemusel ses tak naivně dotazovat!
Já, Mattoni je dvanáctidílný historický životopisný seriál České televize, zobrazuje dlouhý časový úsek od poloviny 19. století až do roku 1910. Záměrem autorů je vylíčit život Heinricha von Mattoniho, zakladatele slavné značky minerální vody.Vychází z autobiografie, která je dílem fiktivní a částečně se opírá o dohledatelné historické momenty. V té době byli naši předci tzv. „Rakušané“.
Zdroj: Wiki
Jako kouzelné mámení se mně díky seriálu, pokud tuto vynikající vodu kdekoliv v pohodě popíjím, vybaví geneze zakladatele značky Mattoni se všemi jeho životními osudy. Také prožitku, kdy jsme měli možnost spatřit zrcadlo, které jako předzvěst zlých událostí v Ženevě puklo po posledním pobytu císařovny Sisi na zámku Achillion /na ostrově Korfu/, netřeba nic dodávat. Snad jen, že jsme s paní chvíli mlčky také pobyli a uživali si výhledu na lavičce, kde císařovna kdysi sedávala.

Minas

Peníze :) Peníze :)