HorrorCorRep

Proč člověk vymyslel peněžní hodnotu věci??

Doplňuji:
Pardon otázku jsem zřejmě špatně podala.. proč má člověk potřebu dávat věcem peněžní i směnnou hodnotu?? čí že polopaticky řečeno když něco chceme proč musíme tomu dotyčnému zase za to něco dát at' už je to jakýkoliv druh zboží či nějaký druh služby proč má vše svou peněžní i směnnou hodnotu??

Nejlepší odpověď
Drap

Protože směňování za peníze je podstatně snadnější, než měnit zboží za zboží.

Další odpovědi
led

Je to jednoduchšie, než nosiť so sebou zvieratá a predmety na výmenu.
Doplňuji:
snáď to ozrejmí toto vysvetlenie pre deti:
http://ec.euro­pa.eu/economy_fi­nance/netstar­tsearch/euro/kid­s/money_sk.htm

quentos

Krásně to formulují ve zdroji: peníze vznikly jako reakce na potřebu něčeho efektivnějšího, než byl směnný obchod. Abyste totiž mohli uzavřít úspěšný směnný obchod, museli jste najít někoho, kdo chce to, co vy nabízíte (např. bochník chleba), a zároveň má to, co potřebujete vy (např. flák masa)… lidé postupně přišli na to, že směnný obchod je občas pomalý a těžkopádný; peníze obchod velmi usnadnily. Viz zdroj níže (angl.)
Doplňuji:
k doplnění: protože jinak by se mnoho lidí začalo chovat tak, jako se dnes chovají např. cikáni – jen brát, ale nic nedávat.

Zdroj: http://www.ja­mesrobertson.com/bo­ok/historyofmo­ney.pdf

anonym

Prý tomu lidé věří. Když tomu věří ti, co kladně opalcovali hlupáky, vlastně znehodnocují celý svět. Otrávené ryby v rybníce v hodnotě … Kč…

anonym

Ty se ale ptáš na to, proč vůbec se za cokoliv platí, proč není vše zadarmo,že?
S tím si hlavu neláme jen zloděj, i když taky, těch pár minut strachu.
Představ si, že někdo k tobě příjde a řekne, že chce tvoje kolo, tak bys mu ho teda dala, pak příjde někdo další, že chce tvoje auto, dům, protože to potřebuje, no nakonec bys neměla nic, a kdybys ty za někým šla a řekla, aby ti dal ten prsten, co má na ruce, myslíš, že by ti ho dal? Jen tak? To asi ne, všechno něco stojí, když chci ušít šaty, musím jít do krámu, koupit látku, nitě, knoflíky, zipy, a kde co dalšího, pak to ušiju a prodám, přece to nedám, když jsem kvůli tomu utratila tolik peněz a vynaložila úsilí, každý musí být z něčeho živ, když něco udělám pro někoho jiného, dostanu za to zaplaceno, něco jiného je dar, ten se dává, za to ti nikdo nic nedá, vlastně taky dá, třeba při tvých narozeninách ti to vrátí v podobě jiného daru. Když tě někdo zaměstná, je to proto, abys pro něj pracovala, třeba vyráběla nějaké věci, které on pak prodá dál, a z toho, co prodal ti část peněz dá, takže od něj dostáváš plat, za který si nakoupíš pro sebe i někoho jiného potřebné věci, nebo je utratíš v hospodě,nebo jinak probendíš, to už je na tobě, jak s nimi budeš hospodařit, už mě nic jiného nenapadá, proč nejsou věci zadarmo