mosoj

Proč člověk topící se ve vodě nemá zdvihat ruce a křičet ?

Doplňuji:
Ano je to o archimédovu zákonu ! Při křiku silně vydechnete, zmenší se objem hrudníku a tělo se hlouběji ponoří. Vytáhneteli ruce z vody, okamžitě se o objem rukou ponoří hlouběji tělo. Ostatní při topení je o zmatkování homo sapiens, což u koně a psa není. Jinak by to člověk zvládl jako ten kůň nebo pes.

Nejlepší odpověď
anonym

Kromě emotivních názorů, se nabízí obyčejná aplikace Archimedova zákona, čím větší část těla je ponořena, tím je více nadnášena, v klidu lze i splývat a nevyčerpávat se. Zmatek a nesmyslné pohyby naopak urychlují riziko utonutí.
Doplňuji:
ad Fidel, dotaz se týká topícího se, tam už není čas se učit plavat. Navíc se nejedná o rady, ale jednoduchou logickou úvahu, většina početních úloh také není k rozebírání pro praktické využití. Taky kdo by v životě potřeboval kdy se potkají 2 protisobě jedoucí vlaky.
P.S. Malá nápověda pro méně chápavé, otázka je vložena v rubrice Fyzika a ne Zdraví.

Další odpovědi
geoorg

Řekl bych že proto, že když je má nad hlavou, tak je asi nemůže použít k udržení se nad hladinou a tudíž jde ke dnu. Když u toho bude ještě křičet, tak se snáz naloká. Na druhou stranu na sebe nepřiláká pozornost… Každopádně mi rady tohoto typu připadají celkem nesmyslné – než abych se učil co v dané situaci dělat a pak si na to opravdu vzpomněl, to mi připadá lepší se rovnou naučit plavat…

Fidel

Souhlasím s geoorg, že nejlepší je se naučit plavat. K tomu máchání rukama a křičení – člověka to hodně vysiluje a sílu bude ještě potřebovat.