Avatar uživatele
..An_cuská-á--

Proč chodíme po ledě malými krůčky?

Žádám ospověď z oblasti fyziky prosím, děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, bolak před 3717 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Čím delší kroky děláš, tím větší silou se nohama opíráš o podklad – a pokud kráčíš po kluzkém povrchu, začnou ti podrážky klouzat při menších silách, což není při chůzi příjemné – proto děláš kroky kratší, kdy nohy ještě ´drží´ na místě…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Je to o setrvačné síle působící na třecí plochy. Při malých krůčcích je setrvačnost menší. Správně o momentu setrvačnosti.
„Moment setrvačnosti je fyzikální veličina, která vyjadřuje míru setrvačnosti tělesa při otáčivém pohybu. Její velikost závisí na rozložení hmoty v tělese vzhledem k ose otáčení. Body (části) tělesa s větší hmotností a umístěné dál od osy mají větší moment setrvačnosti“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Chodíme po suchém povrchu,díky tření. Síla, kterou vynakládáme na chůzi se dělí na část pohybovou a část, kde jsme ve styku s pevným povrchem., což souvisí s koeficientem tření. Předpokládejme, že celková síla je konstantní, proto je pohybová složka závisla na složce tření. Čím je tření menší, koeficient, tím je pohyb ryhlejší,nebez­pečněnjší, a proto je pro nás bezpečné, dělat menší krůčky na ledě.
V tabulce www.converter­.cz/tabulky/smy­kove-treni.htm
je koeficent ocel led – 0,027, pro pryž asfalt je 0,6, chůze po ledu je 22 x obtížněnjší než po asfaltu, proto děláme ty malé krůčky, protože máme 22 x větší šanci, že spadneme.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

no protože to klouže

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
belgik

Nejspis proto aby jsme si nerozbily usta.. :D

Vedecky podano: Dynamicky pohyb je na kluzkem povrchu nebezpecny.. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Já nerozumím těm odbornejm odpovědím, to s tím pohybem, já to vidím prostě tak že jde o stabilitu. Čím větší plochu stojíš na zemi, tím větší máš stabilitu. Zkus si třeba chodit na chůdách, to je taky těžší než normální chůze, když se dotýkáš země 10× menší plochou, navíc led klouže a při chůzi zvedáš část nohy a když děláš delší krok, podstatně zmenšíš plochu kterou se dotýkáš země, protože zvedneš levou nohu, uděláš krok tím že jí dáš dopředu a ještě než dokročíš, musíš zvednout patu druhé nohy, takže nyní nejen že stojíš na jedné noze, ale ještě k tomu pouze na její špičce, takže v této chvíli je stabilita takřka nulová. V případě že budeš dělat menší kroky stojíš stále na jedné noze celou plochou, a navíc ta chvíle kdy stojíš pouze na jedné noze trvá několikrát kratší dobu než v případě dlouhého kroku. Tak to prostě vidím já, ale je jasný že s fyzikou ta moje odpověď nemá nic-moc společnýho, té totiž já nerozumím ;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek