..An_cuská-á--

Proč chodíme po ledě malými krůčky?

Žádám ospověď z oblasti fyziky prosím, děkuji.

Odpovědi
anonym

Čím delší kroky děláš, tím větší silou se nohama opíráš o podklad – a pokud kráčíš po kluzkém povrchu, začnou ti podrážky klouzat při menších silách, což není při chůzi příjemné – proto děláš kroky kratší, kdy nohy ještě ´drží´ na místě…
😉

mosoj

Je to o setrvačné síle působící na třecí plochy. Při malých krůčcích je setrvačnost menší. Správně o momentu setrvačnosti.
„Moment setrvačnosti je fyzikální veličina, která vyjadřuje míru setrvačnosti tělesa při otáčivém pohybu. Její velikost závisí na rozložení hmoty v tělese vzhledem k ose otáčení. Body (části) tělesa s větší hmotností a umístěné dál od osy mají větší moment setrvačnosti“

Kelt

Chodíme po suchém povrchu,díky tření. Síla, kterou vynakládáme na chůzi se dělí na část pohybovou a část, kde jsme ve styku s pevným povrchem., což souvisí s koeficientem tření. Předpokládejme, že celková síla je konstantní, proto je pohybová složka závisla na složce tření. Čím je tření menší, koeficient, tím je pohyb ryhlejší,nebez­pečněnjší, a proto je pro nás bezpečné, dělat menší krůčky na ledě.
V tabulce www.converter­.cz/tabulky/smy­kove-treni.htm
je koeficent ocel led – 0,027, pro pryž asfalt je 0,6, chůze po ledu je 22 x obtížněnjší než po asfaltu, proto děláme ty malé krůčky, protože máme 22 x větší šanci, že spadneme.

iceT

no protože to klouže

belgik

Nejspis proto aby jsme si nerozbily usta.. :D

Vedecky podano: Dynamicky pohyb je na kluzkem povrchu nebezpecny.. :)

bolak

Já nerozumím těm odbornejm odpovědím, to s tím pohybem, já to vidím prostě tak že jde o stabilitu. Čím větší plochu stojíš na zemi, tím větší máš stabilitu. Zkus si třeba chodit na chůdách, to je taky těžší než normální chůze, když se dotýkáš země 10× menší plochou, navíc led klouže a při chůzi zvedáš část nohy a když děláš delší krok, podstatně zmenšíš plochu kterou se dotýkáš země, protože zvedneš levou nohu, uděláš krok tím že jí dáš dopředu a ještě než dokročíš, musíš zvednout patu druhé nohy, takže nyní nejen že stojíš na jedné noze, ale ještě k tomu pouze na její špičce, takže v této chvíli je stabilita takřka nulová. V případě že budeš dělat menší kroky stojíš stále na jedné noze celou plochou, a navíc ta chvíle kdy stojíš pouze na jedné noze trvá několikrát kratší dobu než v případě dlouhého kroku. Tak to prostě vidím já, ale je jasný že s fyzikou ta moje odpověď nemá nic-moc společnýho, té totiž já nerozumím ;)