orwell

Proč chodí do škol studovat i neschopné děti a ne pouze ty, které jsou inteligentní a opravdu se chtějí učit?

Inspirovala mě včerejší otázka uživatele fgh a obsáhlá diskuze.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to i z těch důvodů, že to ukládá zákon. Až bude zákonem stanoveno, že do školy smí jen děti od určité inteligence, nebudou tam chodit.
I mým dětským přáním bylo být popelářem. V té době u nás v obci se ještě ani popelnice nepoužívaly. Bohužel jsem se živil úplně jinak. Mám mladšího bratra , který se stal svého času šéfem technických služeb. Cca asi v padesáti jsem ho žádal o místo popeláře. Bohužel mne nepřijal, a tak se můj sen do důchodu nenaplnil. Jen tak na doplnnění: Stát se v dnešní době popelářem bez známostí a protekce je v dnešní době téměř nemožné.

Další odpovědi
Kepler

Jednou z příčin může být nátlak rodičů, dokonce si myslím, že je to nejpravděpodob­nější. Přece jejich dítě nebude popelářem?!

Cenobita

Jedna z pohnutek je, aby dotyčný nemusel těžce pracovat, říkávalo se jestli se nebudeš učit, skončíš u lopaty apod. Další pohnutka je mít titul. A ještě další pohnutka je, že jsou na některé pracovní místa až přemrštěné nároky (kauza: učitelky v MŠ s VŠ diplomy) apod.

anonym

Hádám, že tu pan orwell byl jeden z těch neschopných dětí, jinak by věděl (jak už tu Drap řekl), že to ukládá zákon.

orwell

fgh: Domníval jsem se podle tvého vyjadřování, že nejsi žákem ZŠ ale SŠ, proto jsem napsal studovat. Co se týká věku dítěte (…, předškolní, mladší školní, atd.), o tom pojednává vývojová psychologie. Ke studiu na SŠ nemůže nikdo nikoho nutit. Tedy zatím. Nechci tu nudit různými citacemi a pouštět se do slovíčkaření, ale jen pár věcí k tvé odpovědi a příspěvku do diskuze ze včerejška: orwell, co jsi tak negativní? Ty jsi asi byl šprťáček miláček učitelů, který i po tom, co udělal vysokou si oblékl zástěru a šel pracovat do McDonald's.
A dnes se pro změnu dozvídám, že jsem byl jeden z těch neschopných dětí…
Myslím, že jsi mimo mísu. Nebyl jsem ani šprťáček, ani miláček učitelů, ale ani jeden z těch neschopných. Tu vysokou jsem opravdu udělal, v tom jsi se trefil. V dalším zase vedle. Neoblékl jsem si zástěru a nešel pracovat do McDonald's, ale 30 let dělal v oboru, co jsem vystudoval. Po likvidaci podniku, kde jsem pracoval, jsem odešel do školství – za katedru, kde jsem setrval až do odchodu do důchodu. Nebyl to jenom rok, či dva a takových sebevědomých mladíčků ve věku 15 až 20 let jsem učil asi cca tisícovku. Kromě toho jsem dělal několikrát i předsedu maturitní komise na jiných odborných školách a slyšel toho od studentů opravdu dost. O svých kvalitách, či nekvalitách mohou hovořit jiní (kolegové a studenti), to mně nepřísluší. Až dokáže alespoň to, co já, rád se s tebou setkám, podám ti ruku řeknu: Buďte zdráv, pane KOLEGO!

anonym

Tvé úspěchy mě nezajímají. Kdybych já dosáhl něčeho takového, za úspěch bych to rozhodně nebral, jelikož mě prostě tohle absolutně nezajímá. To, že jsi udělal vysokou, není něco, čím by jsi se měl chlubit, já osobně bych se styděl.

Teď už i chápu, proč jsi ke mě byl tak ofensivní, jednoduše patříš k těm lidem, co školu podporují, takové lidi rád nemám. Škola je sice hrozně skvělý nápad, jen je neskutečně moc špatně proveden.

Kdybys ve svém životě něco vytvořil, byl kreativní, originální, přišel s čímkoli novým, něco opravdu dokázal, a nebyl jako ostatní, pak bych si s tebou klidně tu ruku i celkem rád podal.

Je mi jedno, co si o mě myslíš, jelikož nepotřebuji, aby si člověk jako ty o mě myslel něco positivního. Klidně mě dál považuj za žáka ZŠ, kterým už naštěstí dávno nejsem, ale zřejmě toho o mě víš víc.

Čest práci, soudruhu. :)

xxx3

Stydět se za vystudování VŠ? ......Někde výš se rozepisuješ o tom, jak si vážíš těch, kteří tě kritizují, to bys ale nesměl psát takhle pošahaně. Ztrácet čas s někým, kdo je schopen vážně zastávat podobně absurdní názory, to opravdu nebude dělat každý, a už vůbec ne někdo „kreativní a originální“, ten má většinou lepší věci na práci.

anonym

Když myslíš, že nejsou… Nikde jsi ale nezmínil to, proč je podle tebe špatné, že bych se styděl za vystudování VŠ? Mluv k tématu.

xxx3

wow, tady někdo nemá roupama co dělat, když se vlamuje do dávno vyčpělé diskuze.

co se týče toho studu za vystudování VŠ, tak to je bezpochyby názor značně výstřední (vím, že to tak máš rád). Můžeš někdy zkusit u lékaře (třeba kdyby tě náhodou operoval, narovnával zlomenou ruku, nebo tak něco) prohodit, že by se měl stydět za to, že vystudoval VŠ. Nebo to můžeš říct třeba nějakému stavaři, chemikovi, fyzikovi, ekonomovi, jen si klidně vyber. Snadný způsob jak ze sebe udělat vola ;)

anonym

Holt pro mě nejsi zas tak moc důležitý, že jsem si dříve nevšiml, že jsi mi zase odpověděl. Je vidět, že já pro tebe zřejmě jo, když odpovídáš tak rychle, nebo jsi jen autista. A odpovídáš zas po svém. Neříkám, že by se za to měl třeba ten ekonom nebo lékař stydět, pouze říkám, že bych se za vystudování VŠ styděl já.

Kdybych byl jako ty, což na štěstí nejsem, zeptal bych se tě na tu samou otázku znova, tak jak to děláš moc rád.

Kepler

Jaký zákon ukládá další studium po ukončení základní školy?

Kepler

Docházku do ZŠ nelze pokládat za studium.

Cenobita

Ovšem v očích dětí byli popeláři geroji, jak ti jen dokázali tou popelnicí (i dvěma najednou) válet. Tajně jsem to jak kluk trénoval, ale bohužel jsem se pak ubíral jinou pěšinou.