Razhel

Proč chce syrská opozice svržení al-Asada?

Dobré odpoledne.
Chtěla bych se zeptat, proč chce Syrská opozice, tedy konkrétně hlavně stát Katar, svržení al-Asada.
A co vůbec proti Sýrii Katar má a proč.
Všem děkuji za odpovědi. :)

Nejlepší odpověď
dubraro

Protože chce vládnout místo něj … tak jako každá jiné opozice kdekoliv.

Další odpovědi
Nuk nuk

To jsou dvě otázky v jedné.
Syrská opozice se snaží o svržení Asada z několika důvodů. Ten hlavní je stejný jako kdekoliv jinde – každý panovník má svou opozici, a jak správně napsal Duraro, ta chce vládnout místo něj, nebo si místo něj alespoň dosadit někoho podle „svého gusta“.
Druhým důvodem je jeho vlastní způsob vlády. Post prezidenta získal vlasně po svém otci. Když přijal úřad, slíbil (musel slíbit) určité změny v zemi, mimo jiné měl rozpustit stranu Baas. To neudělal a strana navíc získala většinový podíl ve vládě. Opozici proti této straně se to samozřejmě nelíbilo. Navíc někteří lidé byli nespokojení s tím, co Asad udělal nebo naopak neudělal. No, a jedním z takových postranních důvodů je také fakt, že Asad je alavita, což je taková odnož islámu, kterou někteří muslimové nepovažují za skutečný islám.

Problém mezi Katarem a Sýrií je z důvodu, že Katar podporuje Opozici. Vláda Sýrie – stále úřadující vláda, protože jiná zatím zvolena nebyla, – tedy pochopitelně s Katarem neudržuje přátelské vztahy.

Drap

Opozici podporuje USA. Asád jim nechce dát ropu zdarma, tak US jsou se svými podporovateli ho nemají rádi. Je to samozřejmě hodně zjednodušený výklad.

Lamalam

Každá opozice se chce chopit moci.