AmazedWolf

Proč Československo přistoupilo na Mnichov?

Proč jsme se nebránili?

Nejlepší odpověď
led

Vláda Československa, nie ľud Československej republiky, pristúpila na mníchovský diktát pre strach
Pre strach o prežitie
Pre strach zo sovietskych divízií pripravených na hraniciach pomôcť Československu
Pre strach z ozbrojeného ľudu
Pre strach z diktátu ulice
Pre strach z reakcií spojencov
Pre strach zo sily Wermachtu
Pre strach z 5.kolóny (Henlein)
Pre strach zo straty svedomia
Pre strach z porážky a mrtvych
Pre strach
.
dodatok:
z memoárov Maršála žukova „Na pomoc Československu na hraniciach Sovietskeho zväzu stálo pripravených 5 pozemných divízií“, či je to len symbolické číslo, alebo nie to už je na vojenských historikoch.
ďalšie informácie v diskusii.

Další odpovědi
lexx

proč nezasáhla ČSLA (lidová prej, pchá) proti spojenecké invazi 1968?

proč nezasáhla ČSLA (lidová prej, pchá) proti „revoluci“ 1989 a gigantické rozkrádačce sociálního státu?

prodali nás politici za jidášký groš. proto.

zorro

Tady je o tom něco

Zdroj: http://www.pal­ba.cz/viewforum­.php?f=197

Emefej

Byl by to prohraný boj. Holanďané se bránili a stejně jim to nebylo nic platné.

led > sovětské divize na hranicích? Společnou hranici jsme tehdy neměli. Poláci i Rumuni předem deklarovali, že průchod Rudé armády přes své území nepovolí. Po napadení SSSR Německem sovětské divize na hranicích nebyly v první fázi bojů schopny bránit vlastní zem, a nám by měly pomoci?

ivzez

Přistoupení pod nátlakem podle mne tak úplně přistoupením není.
A proč jsme se nebránili? Na to existuje řada pohledů.

Podle mne je potřeba jít před rok 1918 – před vznik Československa. ČSR vznikla přes nesouhlas občanů německé národnosti, jejichž část stála o samostatný stát, část chtěla žít v Rakousku a část v Německu. Další menšiny – Poláci a Maďaři měly také své představy o vývoji po I. světové válce.

ČSR nebyla v r. 1938 jednotná (nešlo o jednotný národ), v armádě byla přibližně jedna třetina vojáků německé a maďarské národnosti – podle mne by nebylo jisté, jak by se Němci a Maďaři zachovali v případě boje. Linie pohraničního opevnění nebyla dokončena, …

Podle mne v tom rozhodnutí hrálo roli více okolností,
nedomnívám se, že by nimi byl (nebo dokonce převládal) strach.

Ale nejsem odborník, informace mám jen zprostředkované.

led

Emefej, krásna naivita pri zmiešavaní dvoch rozdielných situácií
1938 bola vojenskopolitická situácia iná než v roku 1941, keď Poľsko vlastne nejestvovalo, bolo okupované dvoma súpermi čakajúcimi na úder gongu. Nemecko, ale na signál nečakalo a zaútočilo skôr, podobná situácia sa predsa zopakovala o pár mesiacov neskôr v Pearl Harbor. A tiež budete tvrdiť, že Američania neboli v prvej fáze bojov schopní brániť svoje námorné základne?
Ano, súhlasím, že Červená armáda bola v tom čase v období reorganizácie a prezbrojenia, ale nebolo tak v 1938, keď ešte nemala za sebou Zimnú vojnu s Fínskom. Práva na základe „fínskej vojny“ začala zmena výzbroje, stratégie a taktiky vojsk ČA. Dovtedy bojovali na základe krvavých masových útokov, známych z 1.svetovej vojny.

led

Už v čase norimberského procesu sa československý zástupca Bohuslav Ečer spýtal maršala Wilhelma Keitela, či by Tretia ríša zaútočila v roku 1938 na Československo, keby sa západne mocnosti postavili za Prahu. Bývalý náčelník Hitlerovho vrchného velenia Wehrmachtu odpovedal jednoznačne: „Určite nie, neboli sme na to dosť vojensky silní. Cieľom Mníchova bolo vypudiť Rusko z Európy, získať čas a dokončiť zbrojenie.“
Počas samotnej mníchovskej krízy Moskva odporúčala Prahe obrátiť sa na Spoločnosť národov. Ak jej rada dospeje k väčšinovému rozhodnutiu, ZSSR vraj zasiahne aj bez Francúzska. To však bolo nereálne.
zdroj: http://zurnal­.pravda.sk/nez­nama-historia/clanok/294466-mali-cesi-a-slovaci-odmietnut-mnichov/
Sovětský zásah nebyl plánován jako přímá pomoc Československu, ale jako vystoupení proti Německu a Polsku. Československo mohlo dostat sovětskou
podporu letectvem, pozemní armáda by se na československé bojiště přepravovala pomalu, obtížně a v nevelkém počtu.
zdroj: http://www.le­arned.cz/user­files/pdf/pred­nasky-cleny-odborne/rober­t.kvacek_1107­.pdf k tomuto len dodávam, z memoárov Maršála žukova „Na pomoc Československu na hraniciach Sovietskeho zväzu stálo pripravených 5 pozemných vševojskových divízií“