BEAES

Proč česká letadla mají označení OK?

Zajímá mě historie vzniku.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Označení OK – vzniklo trochu kuriózním způsobem, i když nám to dnes kdekdo závidí. Na jeden sjezd, na kterém se usneslo, že každá země bude mít své označení, přijela česko-slovenská delegace pozdě, a tak se stalo, že žádané CS pro Československo již nebylo volné. Vybrali si ho totiž Španělé na počest svého krále Carlose. Před naší delegací tedy ležel nelehký úkol, vymyslet označení úplně jiné… Vedoucím delegace byl tenkrát Otakar Koudelka, a někdo navrhl jeho iniciály použít jako označení. A tak na počest tohoto pána máme dnes značku, kterou od nás již mnohokrát chtěli odkoupit.

Zdroj: http://www.flig­htsim.cz/forum_pris­pevek.php?id=2285­23&lan=0&style=2

Další odpovědi
Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A9_aeroli­nie

anonym

OK-že nemusíš mít strach letět,bud nespadneš,nebo rovnou nepřežiješ,nebudeš trpět,bude to OK

panenka

Pravděpodobný vznik: V 1. pol. 20. st. automobilka Ford značila své zkontrolované vozy značkou „OK“, znamenajíci „all correct“ (vše správně). Psáno podle výslovnosti další možnost: Když se po bitvě vracejících vojáků ptali kolik jich bylo při bitvě zabito a odpověděli „0k“ (zero killed) znamenalo to že všichni přežili a vše je v pořádku. Další varianta pochází z řečtiny a je to vůbec nejstarší vyložení této zkratky. Ola Kala (OK) znamená „vše v pořádku, mám se výborně“.Další varianta je z letectví při startu letadla ověřovala postupně všechny systémy v letadle přes vysílačku, správna odpoved byla „all corect“ kterou si následně pro zkrácení změnily na OK.

Zdroj: http://www.zkrat­ky.cz/ok/4059