Kostka0

Proč černé kočky jsou symbolem smůly?

V některých zemí smůlu nepřináší- ba naopak štěstí. Vím že je to otázka tipu: Proč nejsou v kaluži ryby ale zajímá mě to.

Odpovědi
marci1

"V pověrách hraje černá kočka jednu z hlavních rolí. Ale vystopovat, proč k tomu přišla, je velmi těžké. Ve starověkém Egyptě uctívali kočky jako posvátná zvířata. Černou kočku považovali za mazlíčka boha smrti. Věřili, že pokud s ní člověk zachází dobře, bůh smrti se jim odvděčí, až se dostanou do říše mrtvých. V egyptské Knize mrtvých najdeme popis mnoha šperků, které dostávaly domácí kočky. Po smrti jejího m ajitele se často stávalo, že kočku zabili a mumifikovali, aby mohli být společně pohřbeni a žít spolu v říši mrtvých.

Naopak v Evropě byla černá kočka považována za věrnou průvodkyni zlých čarodějnic, a dokonce jedna ze severských čarodějnic ji měla zapřaženou do samí. Měla podobu černého koně a po sedmi letech tahání saní byla odměněna, stala se zlou čarodějnicí. Odtud pravděpodobně pochází víra rozšířená v severní Evropě, že černý kůň je prokletý, a proto se nemá hladit.

Ve středověku se totiž vše, co souviselo s Egyptem, považovalo za čarodějnictví a černou magii. A tak se černá kočka, kdysi symbol dobrého znamení, stala symbolem černé magie. Černá kočka se stala neodmyslitelnou průvodkyní čarodějnice a podle jedné pověry se v ni dokonce dokázala proměnit. Tedy pokud dobře sloužila.
Věřilo se, že pokud vám zkřížila cestu černá kočka, bylo možné, že jste se setkali s démonem nebo zlou čarodějnicí." 🙂
Podrobněji ve zdroji : http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=3362:­erna-koka-a-povry