annas

Proč bylo jméno Agáty zařazeno do církevního kalendáře?

Svatá Agáta bývá na sníh bohatá.

Jak spolu souvisejí jména Agáta, Háta, Dobruše?

Nejlepší odpověď
annas

Tak já jsem se na jmeniny Agáty narodila, proto vím, že církevní svátek slaví 5.února, jinak 14. října.
Agáta, Háta, Dobruše mají podle mého společné to, že mají dnes svátek.
Ohledně jména jsem našla toto:
Patronkou tohoto jména je mučednice sv. Agáta, která byla uctívána v Catanii na Sicílii již od raných dob křesťanství. O jejím životě toho však mnoho nevíme. Žila snad ve 3. století a legendy o ní vypravují mnoho příběhů. Byla to prý velice krásná dívka ze vznešené rodiny, tak krásná, že si jeden starý senátor umínil, že ji musí dostat. Když jej však Agáta rázně odmítla, chlípník se rozzuřil a udal ji jako křesťanku. Vojáci s ní nakládali velice špatně. Nejprve ji vrhli do nevěstince, ale dívku nezlomili. Proto nastoupil kat a krutě jí mučil, až nakonec na následky těžkých zranění zemřela. Mučitelé se k ní chovali opravdu neuvěřitelně, dokonce jí odřezali prsy. Proto bývá Agáta znázorňována, jak nese na míse svá ňadra. Obrazy však nebyly příliš zdařilé, a tak se někteří lidé domnívali, že jsou to zvony nebo bochníky chleba. Díky tomu je Agáta patronkou zvonařů a na její svátek bylo zvykem žehnat chléb.

Zdroj: http://www.li­bri.cz/databa­ze/jmena/den.php?m=10&d=­14

Další odpovědi
hanulka11

Jsou to zdrobněliny jména Dobromila
Dobromila je jméno slovanského původu. Jeho význam je „milující dobro“. Významově se vztahuje ke jménu Agáta, jež je pro dnešní den uváděno podle církevního katolického kalendáře. Jako zdrobnělé domácí tvary jsou používány Dobra, Dobruše, Dobruška, Míla nebo Milka aj. V starší generaci to bývalo oblíbené jméno. Některé jeho zkrácené tvary se ujaly i jako samostatná jména, např. Dobra nebo Dobruše. Přesto se vyskytují ojediněle

Jak už jsem výše zmínila, podle katolického kalendáře je dnes připomínáno jméno Agáta. Přestože podle občanského kalendáře bude slavit svátek až 14. října, zmíním v krátkosti jeho původ už dnes, protože se k němu vztahuje další jméno – Háta. Agáta je jméno řeckého původu od slova „agathé“, což znamená „dobrá, laskavá“. Háta byla uváděna pro dnešek ve starém českém kalendáři. Ve skutečnosti je osamostatnělou zdrobnělinou jména Agáta. Zvláštností je, že u nás bylo jméno Agáta přesunuto v kalendáři až na říjen, zatímco v zahraničních kalendářích setrvalo na dnešním datu

Zdroj: http://www.stas­tnezeny.cz/in­dex.asp?menu=657&re­cord=8946

kropitko

Ještěže se nevyplnilo to na sníh bohatá,,do rána všechen sníh slezl,,ale zato je děsnej vítr.
Zítra je Dorota,,,
Svatá Dorota také na sníh bohatá.
Na svatou Dorotu odmeť sníh od plotu.
O svaté Dorotě uschne košile na plotě.

No myslím, že ani to neklapne,,,,

kapka

Ale vůůůůůůůbec mi to nevadí, že to neklapne. Potřebuju, aby bylo trochu nad nulou, aby mi rozmrzl přívod vody do pračky. Potřebuju prát! 🙂