Dzejkob

Proč byli za komunismu volby?

Když se stejně muselo volit jen Komunisty?

Nejlepší odpověď
Terryle

Aby to pro na mezinárodní scéně vypadalo dobře. Ono se mohlo volit i někoho jinýho – byly další tuším tři strany. Ale pokud jsi je chtěl zaškrtnout, musel jsi zalézt „za plentu“ ve volební místnosti – a jakmile jsi to udělal, byl jsi podezřelá osoba a dost sis zkomplikoval život. A hlavně nejen sobě, ale i blízkým. Takže to radši skoro nikdo nedělal a hodil těm komárům… protože on ten hlas jiné straně neměl stejně šanci nic změnit.

Další odpovědi
anonym

Jednak jsme to měli v ústavě, ale v podstatě šlo o formální deklaraci pseudodemokracie.
V rámci NF (Národní fronty), byly kromě KSČ ještě ČSL (lidová) a ČSSS (socialistická).
Jedna vydávala Lidovou demokracii, vychází dodnes, druhá Svobodné Slovo (v Melantrichu), dnes již zaniklá.
Doplňuji:
P.S. Volby byly, (volby = neživotné).

mosoj

A proč jsou teď ?

led

Terryle, vaša mladosť vás ospravedlňuje z neznalosti dôb nedávno minulých.
Ako tu správne píšu bolo tu niekoľko politických strán na čele s vždy víťaznou KSČ. Voľby prebiehali tým istým postupom ako dnes:
registrácia podľa OP, s hlasovacím lístkom za plentu (niektorí demonštratívne bez plenty, ja som chodila vždy za plentu a nemala som problémy), hodenie lístku do urny.
Takže nemáte pravdu, nemuseli ste voliť len komunistov. (napríklad slovenský herec Labuda bol členom Slovenskej strany slobody)
Podobne by som sa opýtala, prečo sú vôbec voľby?
Doplňuji:
01Ricco a ostatní,
Máte pravdu komunizmus nebol, berme to ako všeobecný pojem politického zriadenia predchádzajúceho obdobia. Naozaj nie všetci volili komunistov,… zamyslím sa, boli na kandidátke okrem málo jedincov aj iní?. Naozaj sa našli ľudia, ktorí nevolili, odmietali voliť, ale bolo ichh málo. Ak by som spočítala tých, ktorí dnes tvrdia, že nevolili, prekročili by sme v počte obyvateľov USA. Kde je pravda? Je to otázka do radov našej staršej generácie. Neviem o prípade, kde bol niekto trestne stíhaný (odsúdený) za to, že nevolil.

Ar

Ač se to nemá, položím na otázku taky otázku. Nač nám jsou volby „dnes“? Ať zvolíme koho zvolíme pořád je to z bláta do louže. Za komančů jsem k volbám nešel, páč jsem odmítal. Tvrdilo se že přijou s urnou až do domu. Nestalo se ani jednou. Měl jsem tu „možnost“ volit za nich dvakrát. Ani jednou jsem ji nevyužil a ani jednou nepřišli.

arygnoc

pro to samé, proč jsou dnes.

pro (falešný) pocit davu, že má v rukou moc nšco změnit, což je iluze (lidu jako takového).

proto jsem nevolil ani za komunistů, ani teď.

Jednou jsem na volbách byl, ale to byla volba miss.

01Riccco:

statistika je věda ošidná.
zejména politická.
To, že na volbách po dobu vlády komunistů se jich zůčastnilo 99, 9X % (dle jich tvrzení), ještě neznamenalo, že jich tolik VOLILO.

Doba byla ošidná.

A jít nevolit – nebylo to hrdinsví ani tenkrát, ani dnes.

Je to spíš beznaděj. jako tenkrát, tak i dnes.

01Ricco

Za komunismu samozřejmě žádné volby nebyly a ani být nemohy. Žádný komunismus nikdy a nikde nebyl. Jak to u voleb v ČSSR probíhalo nevím o několik let mě to minulo, ale z těchto odpovědí mě překvapila jedna věc, neustále je nám vnucován názor jak všichni museli volit komunisty a když nevolil div že ho nepopravili, ale tady vlastně docela dost lidí uvádí, že nevolili a vlastně se nic nedělo. No jak je toto možné??????

Pecudka

Kdyby se jimi dalo něco změnit, tak už je dávno zakázali.

elektrikář

Před lety jsem se zůčastnil jako volební komisař. Byla fraška někdo tam dal čité papíry vymněnilo se poškrtané také. Aby bylo vše v pořádku.Jediný kladný zážitek mám u jednoho nemocného dědečka sotva se došoural ke dveřím. Mněl náramnou radost že se s ním ještě počítá, Třásla se mu ruka tak že se s lístky ani nemohl trefit.Víckrát jsem už nevolil.Zkazili mi tenkrát chuť.

žolik

Vždy se volilo,bude se volit né jen komunisti,každý má právo volby.

Zdroj: žolík