jjj123456789

Proč byli za Hitlera potrestáni jen Východní Němci?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda chápu vaši otázku správně.. To, že se východní Německo stalo jako první země součástí sovětského bloku?

Chcete-li znát více podrobností, projděte si např. seminární práci od Edvarda Oberfalcera. Na konci textu najdete zdroje a literaturu, z nichž autor čerpal.

http://edvard­.blogz.cz/cate­gory/skolni-prace/rozdeleni-nemecka/

"Jakým způsobem a proč bylo území Německa rozděleno?
Způsobem dosti neobvyklým, na pokraji válečného konfliktu, avšak v rámci alespoň částečné mezinárodní úmluvy.

Proč bylo rozděleno?
Dvě mocnosti se zkrátka nedokázaly dohodnout, rivalita a nedůvěra, která panovala mezi SSSR a USA již od počátku dvacátého století a následný vývoj ve třicátých a čtyřicátých letech nemohl mít za následek dohodu a pochopení. Naopak vedl k vzájemné antipatii a bojechtivosti. V takové atmosféře nebylo možné dojít ke shodě obou stran a to také vedlo k rozdělení Německa.

Jaké to mělo důsledky?
Bylo jich několik, především tedy následná veřejná demonstrace vlastních ideologických pravd obou mocností (SSSR a USA) nejen na území obou částí Německa. Po sjednocení si mohl každý Němec udělat úsudek o tom, jaký politický systém byl ten lepší. Problematika rozdělení Německa byla vyřešena teprve před cca dvaceti lety spojením obou států, ale dalo by se říci, že následky rozdělení Německa po druhé světové válce doznívají ještě dnes."

Další odpovědi
led

Otázka je zle formulovaná. Jediná pravdivá odpoveď znie:
Nie je to pravda.
„Za Hitlera“ teda v čase, keď Adolf Hitler bol na čele štátu, Nemecko bolo v zmysle Hitlerovho výroku „Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer!“ aj právne jednotné.
Pokiaľ beriete vznik Nemeckej východnej zóny pod správou armády Sovietskeho zväzu v zmysle usporiadania porazeného Nemecka na 4 zóny pod správou armád Spojencov, za trest, nie je to pravda, ani trest. Vychádzalo to z politickovo­jenskej dohody s presne určenými hranicami okupačných zón medzi víťaznými Spojencami.
Počas Norimberského procesu boli súdení nemeckí zločinci bez ohľadu na okupačnú zónu.

da ny

Nás učili ve škole, že Německo (původce všech konfliktů, zčetně válečných) nemohlo
zůstat tou velkou, nebezpečnou zemí a v rámci „válečné kořisti“ 2 velmocí (SSSR, USA) – bylo třeba zemi rozdělit. :)
V divokých 50. letech přišla tzv. „studená válka“, z válečných spojenců se stali rivalové :(.
Doplňuji:
Řada válečných zločinců značnou část svého poválečného života prožila v klidu v USA
či v JA a později dožili v Evropě…

annas

Ad led. Otázka je opravdu nepřesně formulovaná, také jsem reagovala. Ale dá se chápat dvěma způsoby.

A. Za Hitlera – kdy – v době vlády Hitlera -
2. jako trest za Hitlera – za to, co Hitler způsobil.