mosoj

Proč byla zničena Škodovka v plzni 25. dubna 1945 ?

Doplňuji:
To P už neopravím.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Od striktně vojenské argumentace pro zdůvodnění útoku se liší názor Jima Hanauera. Jako poručík byl v dubnu 1945 velitelem 603. squadrony 398. bombardovací skupiny a v roce 1993 odpovídal v časopise veteránů 398. bombardovací skupiny FLAK NEWS mimo jiné i na otázku, proč byla Škodovka bombardována.
„Roosevelt a Churchil příliš nevěřili Stalinovým slibům o respektování demokratického vývoje v Československu a obávali se sovětské expanze v poválečné Evropě,“ řekl tehdy podplukovník Hanauer. „Myslím, že největší obavy měli z toho, že by Škodovy závody mohly být demontovány a zařízení odesláno do SSSR… Oba státníci předpokládali, že až americká armáda vstoupí do západních Čech, budou už Sověti ovládat velkou část území státu. I když bylo pravděpodobné, že americké jednotky obsadí Plzeň, bylo nemyslitelné zničit Sovětům závod před nosem. Přijatelné by však bylo bombardovat Škodovku jako strategický cíl.“

Zdroj: http://palba.cz/prin­tview.php?t=452&s­tart=0

Další odpovědi
anonym

O tom se vedly diskuse u nás i s pamětníky,kteří sami tohle na konci války nepochopili,pa­ní,která nám to vyprávěla,se i po letech celá třásla při vzpomínce na ten den.

elektrikář

V Plzeňské Škodovce se opravovaly a vyráběly zbraně pro Němce.Po osvobození se zjistilo
že se nálet z větší části netrefil a v závodě zůstaly neporušené tanky.
Doplňuji:
Nálet uskutečnili v době střídání smněn zahynula tam spousta našich dělníků.

tom004

Protože američanům bylo jasné,že ji po válce nebudou moci kontrolovat.Je to tak i dnes.Vše je „oblast národního zájmu“.A to co nejde kontrolovat zničí.

led

Je to jednoduché. Veľa z vás sa moja odpoveď nebude páčiť, ale…

Predstavte si, že ste plánovač takého útoku a súčasne aj politik.
Načasujem si útok na dobu, keď v závode je najviac kvalifikovaných pracovníkov. Tých náletom zlikvidujem – stroje sa dajú nahradiť rýchlo, ale nahradiť kvalifikovaných pracovníkov, to bude dlho trvať. Pre verejnosť to zdôvodníme nešťastnou náhodou, počasím a silnou protileteckou obranou. Čo z bojovej techniky zostane, zoberú naše jednotky po obsadení mesta a Rusom neostane nič.

Na potvrdenie tejto teórie si všimnite nálety na Zlín, Baťovany, Nové Zámky, Apollo v Bratislave. Pamätníci týchto všetkých náletov mi to popisovali úplne rovnako, lietadlá sa čiastočne vyhýbali továrňam a bombardovali aj obytné štvrte okolo. Neverím, že by americkí letci boli až tak zlí strelci.