petrakula

proc byla ve špýcharu studna?

prosím pomoc to musim mit do skoli

Nejlepší odpověď
Pájo

Určitě to nebylo pravidlem, že měl špýchar i studnu.

Špýchary byly budovány jako přízemní, zvýšené, jedno- či vícepatrové věže, které byly často opatřeny pavlačí, přístupnou po schodech zevnitř nebo z vnější strany. Do vyšších podlaží se ukládalo lehčí zrno, nížeji těžší obilí. Sloužily však i k úschově jiných produktů (např. uskladňování ovoce), nářadí, odložených předmětů, v létě i k přespávání.

Stávaly mimo obydlí tak, aby byly dobře viditelné z domu a zejména, aby byly bezpečné před ohněm. Později byly připojovány k zadní části obytného traktu či tvořily součást průčelí usedlosti. Dále wiki.

I z vlastní zkušenosti vím, že konkrétně pro skladování (dužnatého) ovoce je moc dobrý tzv. vlhký sklep. Bývalo v něm koryto s protékající vodou nebo se do něho stavěla vědra s vodou. Ovoce se pak v chladu tolik nescvrkávalo a udržela se v něm déle voda.