annas

Proč byla holubice vybraná jako symbol míru? S kterou událostí to souvisí?

V jednom biblickém díle se můžeme setkat se slovy: „I přiletěla k němu holubice k večeru, a aj list olivový utržený v ústech jejích?“ Co holubice tehdy symbolizovala?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Bílá holubice byla také postavou posla. Holoubci často cvrdlikali tajemnství krásným princům, donášeli vzkazy. Zprávu o konci Potopy přinesla Noeovi holubice se zelenou ratolestí. Mohlo by se zdát, že holubice je výhradně spojena se symbolikou církve, ale i v dobách pohanských měla význam jakožto vtělení předků.
je to v díle Potopa

I stalo se po čtyřidsíti dnech, otevřev Noé okno v korábu,
kteréž byl udělal,
vypustil krkavce, kterýžto vyletuje zase se vracoval,
dokudž nevyschly vody na zemi.
Potom vypustil holubici od sebe, aby věděl,
již-li by opadly vody se svrchu země.
Kterážto když nenašla, kde by odpočinula noha její,
navrátila se k němu do korábu; nebo vody byly po vší zemi.
On pak vztáhna ruku svou, vzal ji,
a vznesl k sobě do korábu.
A počekal ještě sedm dní jiných,
a opět vypustil holubici z korábu.
I přiletěla k němu holubice k večeru, a aj,
list olivový utržený v ústech jejích.
Tehdy poznal Noé, že opadly vody se svrchu země.
I čekal ještě sedm dní jiných, a opět vypustil holubici,
kterážto nevrátí se k němu více.
I stalo se šestistého prvního léta,
v první den měsíce prvního, že vyschly vody na zemi

Holubice měla symbolizovat ustupující potopu. Loď Argo byla mnohými pokládána za Noemovu archu, v níž se biblický patriarcha zachránil se svou rodinou a veškerým zvířectvem při potopě světa. Holubice nad Lodní zádí přináší v zobáku ratolest na znamení, že byla na pevnině, a že tedy vody ustupují
.http://astro­nomia.zcu.cz/hvez­dy/nazvoslovi/432-holubice

Zdroj: http://radekf­.net/projekty-data/eseje-referaty-seminarky/citan­ka/BIBLE%20-%20POTOPA.txt

Další odpovědi
anonym

Pro mne je holubice spojená s 1.májem a se závodem míru,to mám vzpomínky na celý život.