jirka F

Proč byl oslík u kolébky Ježíška?

Proč ne třeba kůň, který by u jesliček vypadal důstojněji.

Nejlepší odpověď
annas

Ježíš neležel v kolébce, ale v jeslích ve stáji.

A kde se vzal vůl s oslíkem v našich betlémech?

Tato zvířata mají svůj původ v Bibli. U jeslí, do kterých Ježíše položili, se předpokládá,, že šlo o stáj, v níž byla zvířata.

Proč se uvádí vůl a osel, souvisí s první kapitolou starozákonního Izaiášova proroctví:

"Vůl zná svého hospodáře, osel jesle svého pána, mne však Izrael nezná, můj lid je nechápavý.“

http://biblic­kedilo.cz/bible-v-liturgii/liturgicky-rok-c/narozeni-jezise-krista/

Další odpovědi
marci1

Marie přijela do Betléma na oslovi. V křesťanství také vystupuje osel jako symbol pokory, trpělivosti a mírnosti (podobně jako beránek), i když na rozdíl od něj není přímo ztotožňován s Kristem.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Osel

Drap

Historie, ani samotná církev nemá jednoznačný výklad. Osel ani žádné jiné zvíře nemuselo u narození Ježiše být.
http://www.no­vinky.cz/vano­ce/285530-jezis-se-narodil-driv-tvrdi-papez-a-neobklopovali-ho-osli-a-voli.html
Je to spíše zřejmě zvyklostí, že se toto traduje. Jednou z teorií bylo, že Ježíš s Marií přicestovali do Betléma společně s oslem

lexx

ta jeskyně měla moc nízkej strop a kůň se tam prostě nevešel, no. proto oslík

BANAN93

Protože kůň byl ve stáji a né ve chlévě ? Kde se asi narodil Ježíšek :D nevim nejsem věřící :D

mohlo tam být i zlatý prasátko …

Lamalam

Protože se Ježíšek narodil v jeho chlévě. Kůň bydlí v maštali.

anonym

boulak – Nebyl jste to vy, ten zlatý oslík?