postcd

Proč by se mělo smíchem zlepšovat trávení?

slyšel jsem to v jedné namluvené knize („Největší obchodník na světě“ Og Mandino)

Nejlepší odpověď
annas

Historie léčeby smíchem
Od Aristotela až do dnešní doby najdeme v lékařské literatuře jasné zmínky o smíchu. Lékaři starověku doporučovali smích jako prostředek k posilování plic, francouzský lékař ze středověku jménem Brambille tvrdil, že „negativní emoce zhoršují stav těžkých ran, zatímco smích a naděje umožňují jejich zahojení“. V 19. století zase německý lékař Gottlieb Hupland zastával názor, že smích je jedním z nejdůležitějších faktorů trávení a považoval smích za výbornou léčebnou metodu. A podobných zmínek bychom našli ještě mnoho.

V roce 1995 založil indický doktor Madan Kataria svůj první klub smíchu. Od té doby jich vzniklo v Indii i jinde na světě zhruba 800 a praktikují v nich speciální metodu „řízeného“ smíchu, využívající slabik ho ho ho a cha cha cha. Léčba smíchem dostala i svůj název – gelototerapie a zejména ve Spojených státech se na tento způsob léčení specializují nejen psychologové, ale i celé instituce. Dále na světě existuje více než 6 tisíc klubů smíchu, ve kterých se praktikuje takzvaná Hasayoga – jóga smíchu.

Proč je smích zdravý?

Smích především snižuje stres, jehož nadměrné a dlouhotrvající působení celkově oslabuje náš imunitní systém. Bylo prokázáno, že když se smějeme na celé kolo, stoupá nám ve slinách a v krvi koncentrace imunoglobulinů a smích tudíž zlepšuje obranyschopnost organismu. Kromě toho má smích pozitivní vliv na dýchání, krevní oběh i nervovou soustavu. Při smíchu dochází k prohloubení dechu, čímž se zrychluje práce srdce a pročišťují se plíce. Tato svalová vibrace působí dále jako masáž na žaludek a střevní trakt, a tak povzbuzuje i naše zažívání. Při smíchu navíc kromě tepové frekvence stoupá i krevní tlak a rozšiřuje se výstelka cév, která pak produkuje více oxidu dusnatého, jenž omezuje srážlivost krve a má protizánětlivé účinky. V neposlední řadě smích zvyšuje práh bolestivosti a působí tedy jako přirozené analgetikum.

Je známo, že 1 minuta smíchu znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Smích je tedy stejně zdravý jako sportování nebo různé relaxační techniky

Dále v odkazu
http://www.co­opclub.cz/tera­pie-smichem/16514.

Další odpovědi
MichalTy

Zřejmě proto, že smích posiluje svaly v oblasti břicha.

Kelt

Existují případy, že se smíchem, tedy pozitivní přístupem k životu podařilo vyléčit onemocnění, kdy pacient měl malou šanci na uzdravení. Zpěv, smích způsobují vibraci břišních svalů a nejen jich, také střev, zlepší se jejich funkčnosti, a může to mít vliv i na trávení. Přece se říká, že se někdo směje, až se za břicho popadá, tak si břicho v podstatě masíruje. Vnitřní svaly nejde vědomě ovládat jako třeba bicepsy, ale tímto způsobem ano.