Kulpix

Proč by se diesel neměl startovat na plynu?

Čemu to uškodí?
Benzín se může startovat s přidaným plynem?

Dopl. Nemam na mysli auta, ale např. traktory a traktůrky. Tz 14 startuju tak, že plyn přidàm, co nejvíc a když se rozkucká, tak stáhnu otáčky, jak potřebuju.
Takže kde není čerpadlo el.řízené tak se to může?

Odpovědi
anonym

U dieslu netřeba – řídící jednotka si i na základě teploty upraví žhavení i vstřikovanou dávku ,
a u benzínu také bez plynu .
V každém návodu k obsluze vozu je to napsáno .

Traktor co má karbec tak klidně z plynem ale může se uchlastat , traktor co má vstřiky tak bez plynu .

NexDroid

Neuškodí to ničemu, přinejhorším nenastartujete. Při sepnutí spínací skříňky si řídící jednotka nastaví startovací dávku paliva, která je vyšší než i plně sešlápnutý pedál a závisí na teplotě motoru. U tékáčka je to trošku jinak, tam je čerpadlo ovládáno mechanicky lankem a není tam nic co by přidalo startovací dávku. Stejně to mají staré traktory, kde musíte nejprve na ručním plynu nastavit vysoké otáčky, aby jste vůbec nastartovali a pak stáhnout plyn na požadovaný volnoběh. Rozdíl mezi vznětovým a zážehovým motorem je dnes relativně malý a u benzínu platí naprosto to samé.