Katusa

Proč by nevěsta měla mít podvazek? Na co se tato zvyklost váže?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Podvazek je jednou z věcí, které by neměly nevěstě chybět. Často se společně s ním splní další část pověry- podvazek většinou bývá modrý, nebo má alespoň modrou mašličku. Modrá symbolizuje věrnost a dříve bývala znakem nevěstiny čistoty. Podvazek může být darovaný, nebo půjčený od sestry nebo kamarádky, čímž se splní další část tradice. S podvazkem se pak dá dělat mnoho věcí, proto nevadí, když se vám sejde více podvazků najednou, využít můžete každý jinak. Nevěsta si může podvazek nechat na památku, obzvlášť je-li darovaný, nebo jej může později darovat své kamarádce, která se bude vdávat. Také jej můžete vydražit a to i za celkem slušný finanční obnos. Velmi oblíbeným moderním zvykem bývá házení podvazku mezi svobodné muže- což je obdobou házení svatební kytice mezi svobodné dívky. Ten, kdo podvazek chytí, by se měl ženit jako další v řadě. Nejzábavnější ale bývá samotné svléknutí podvazku z nevěstiny nožky. Ženich by jej měl svléknout bez pomoci rukou!