Ptám se

Proč brouk dělá mrtvého?

„Dělá mrtvého brouka“…proč brouci „v ohrožení“ dělají, že jsou mrtví? To skutečně cítí ohrožení a je to jejich obrana?

Nejlepší odpověď
beer

Přesně jak uvádíš – přestane se hýbat a predátor ho jakoby nevidí. Většina hmyzu zaujme predátory právě avým pohybem.
Někteří brouci navíc vypouštějí i odporný páchnoucí sektret jako další level obrany ))
Doplňuji:
„..právě svým pohybem..“ mělo bejt.
Třeba noční motýli při zachycení signálů netopýra dělají i v letu totéž – přestanou letět (mávat křídly) a padají k zemi jako list. A netopýr je nechá, listí nežere ))

Další odpovědi
Děda Louda

Je to tak.

zjentek

..a dělají to v živočišné říši nejen brouci, ale mnoho druhů, včetně ptáků ..a označení „dělá mrtvého brouka“ platí i pro lidi, kteří nereagují, když se po nich něco chce, vesměs pomoc, nebo práce ,)
Doplňuji:
http://www.bul­vy.cz/2012/11/­09/zahraj-mrtveho-10-nejvtipnejsich-videi/

Braník

ano,je to jejich ochrana,aby kořist nezaujali svým pohybem,tak dělají,že jsou mrtví,