Dismas

Proč Beránek Boží chutná jako lázeňské oplatky a ne jako jehněčí?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Protože je třeba se upřesnit pojmy – jde o symboly, křesťanské vnímání světa, rituály, které se mění, vyjadřují vztah k minulosti.

"Beránek Boží je velmi starý a rozšířený symbol pro Ježíše Krista. Ježíš je pro křesťany beránkem, který se jako Syn Boží obětoval kvůli lidem za odpuštění jejich hříchů.

Toto přirovnání pochází z Janova evangelia, podle něhož Jan Křtitel po setkání s Ježíšem pravil: „Hle, Beránek Boží, který snímá hříchy světa“

"Velikonoční symbol navazuje na pesachového beránka (židovská oběť o Velikonocích) a na beránka, který zastoupil lidskou oběť Abrahámova syna Izáka.

Dnes se u Židů beránek neobětuje, a během pesachové večeře se jehněčí maso obvykle ani nejí. Velikonoční beránek je na svátečním stole symbolicky zastoupen jen v podobě opečené ovčí kosti.

Právě symbol beránka spojuje židovský Pesach s křesťanskými Velikonocemi – podle křesťanského výkladu byl Ježíš jako ukřižovaný Syn Boží definitivním obětním beránkem, který svou smrtí vykoupil lidstvo."
http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/zpravy/_zpra­va/882494

--
U křesťanů je obětí hostie, chléb, který po proměně představuje tělo Kristovo. Jeho přijímání pak slovy „Beránku Boží, který snímáš hříchy světa, smiluj se nad námi a daruj nám pokoj.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hostie