mosoj

Proč Američani konali špionážní přelety nad uzemím SSSR ?

V 50. a 60. letech až do sestřelení U2 prováděly USA špionážní přelety nad výsostným!! územím SSSR.
Z jakého důvodu? Rusové nic takového neprováděli.

Nejlepší odpověď
xxx3

Protože neměli družice, jaké mají dnes. Je asi zbytečné se ptát proč. Každá velmoc chce mít pod kontrolou jiné velmoci a špionážní přelety byly v své době ideální cestou, jak se podívat Rusům do karet (než jim sestřelili to letadlo). Rusové na něco podobného neměli kapacity, jinak by to dělali taktéž. Dnes už mají podobně jako USA své družice.

Další odpovědi
Kepler

Především proto, aby sledovali přesuny a vývoj ruského ruského letectva a raket, jakož i přesuny vojsk. Rusové k tomu neměli techniku ani základny, kde by mohly letouny startovat a přistávat (ani na Kubě). Pokud tedy mluvíme o USA. Jinak nad územím států NATO přelétavali a dělají to dodnes, nebo aspoň létají podél hranic. Dnes už taková špionáž není možná, špionážní letadlo by bylo okamžitě sestřeleno. Kromě toho vša pohodlně zajištují družice.

Emefej

Rusové nic takového neprováděli protože neměli čím. Pokud se pletu, hoď sem nějaký věrohodný odkaz na letuschopné ruské letouny odpovídající americkým U2 nebo SR71.

Klaproth

Protože na rozdíl od Rusů měli čím. Snad nejsi tak hloupý, aby sis myslel, že Rusové by nelétali, kdyby měli schopný stroj. Ale Kukuruznik by nad USA prostě nedoletěl i kdyby ho pilotoval Meresjev.

lexx

dneska z oběžný dráhy přečtou SPZ Tvého auta

Kryšpín

Amíci prováděli od roku 1956 špionážní lety nad Sovětským svazem, později nad Kubou a i Vietnamen, sbíralo se info o vojenských základnách. Sověti o tom věděli, ale nemohly nic podniknout poněvadž jejich stíháčky s bídou dosahovaly výšky 15 km. A ž na výpomoc jednoho českého speciality byla zhotovena raketa SA2 a další. Dne 1.5.1960 přelétl pilot Powers ve výšce 20 km, několikrát nad Sverdlovskem, informace poslána do Moskvy, Nikita Chrušcov měl právě projev na Rudém náměstí, nacupital generál a po mini pauze Chrušcov vyslechl a pouze sdělil sundat. Tak byl Powers s U2 sestřelen, vyfásl 10 let, ale po dvou letech byl vyměněn za kvalitního špiona a tímto dnem skončilo špízování amíkem nad Sovětským svazem.

VeRe1983

Chtěli se na vlastní oči přesvědčit o blahobytu sovětského lidu :). Ne, vážně. Hlavně šlo o instalace odpalovacích stanovišť mezikontinentálních raket a dalších vojenských zařízení, které by mohly ohrozit jejich zájmy. Ostatně i kubánská krize byla rozpoutána na základě špionážních snímků. Jinak co se týče toho fotografování ze strany SSSR tak k tomuto účelu byly používány letouny Tu-95, jejich dolet činil až 15 tisíc kilometrů v případě jedné z variant tohoto stroje. A vzpomněl jsem si na MiG-31 Foxhound.

Kepler

Amík se ukrutně spletl v dosahu ruských radarů a protiletadlových raket země-vzduch a myslel si, že ve 20 km bude v bezpečí. Tak vymyslel třímachový SR 71 ve výšce 25 km a raketám prostě uletěl. No a pak nastoupily družice. To je celé.