Dex

Proč a jak vznikl strom?

Divný dotaz,vím,ale jak vznikl první strom. Strom přece nevyroste z ničeho ne?

Nejlepší odpověď
MK44

Názory se mohou lišit (Viz příspěvky kolegů Keplera a Romana71). Uvedu, velmi zjednodušnou formou, jeden, který je mi nejbližší, aniž trvám na jeho absolutní správnosti a definitivní platnosti.

Otázka: „Jak vznikl první strom?“, je vcelku jednoznačná. Otázka: „Proč vznikl?“, může být nejasná. Slovem „proč“ myslíte spíš „z jaké příčiny?, následkem čeho?“ nebo spíš „za jakým účelem?“. Ujasnit si to, zda je to totéž nebo ne, může být důležité.

Stromy jsou produktem přírodního výběru mezi „soupeřícími“ formami života. V tomto případě jde o formy života, kterým říkáme rostliny. Osobně jsem u toho tenkrát nebyl, ale paleontologové mají za to, že první rostliny, které můžeme označit za stromy, se na Zemi objevily v provohorách v devonu.

Rostliny přijímají energii od Slunce tzv. fotosyntézou. Rostlina, která je něčím zastíněna, například jinou rostlinou, pak tedy přijímá méně sluneční energie, méně se jí daří, má méně semínek (spor), zatímco rostlina, která má více energie, je na tom lépe. Následující generace rostlin, a nejen jich, přicházejí na svět s odchylkami od svých rodičů. Biologové jim říkají mutace. Některé mutace se osvědčí v daném prostředí lépe než jiné. Například rostlina, která vyroste výše než jiné, má lepší přístup ke slunečnímu světlu. Podobně rostlina, která má větší plochu, kterou může sluneční světlo příjímat, tedy např. větší listy. Ne všechny mutace jsou úspěšné (pravděpodobně jsou dokonce většinou „škodlivé“). Určitá rostlina sice může vyrůst výš než jiné, ale vítr ji zlomí a ona uhyne. Ta, která vyrostla možná o něco méně, ale se zpevněným stonkem, větru odolá, její semena dozrají a založí další generaci daného druhu. Ve hře jsou nejen výška a pevnost rostliny, ale mnoho dalších vlastností, a nejen přísun slunečního světla, ale i mnoho dalších vlivů.

Určit kdy přesně vznikl první strom je stejně nesmyslné jako určovat, kdy z kusu dřeva vznikne loutka. Na počátku je špalíček a na konci máte loutku, to je jasné. Ale okamžik při vyřezávání, kdy už to není špalíček a už je to loutka, nenajdete. Jistě, můžete si ho svévolně určit: Od příštího řezu už nebudu mluvit o špalku dřeva ale o loutce. Podobně je to s bylinou a se stromem. Generace po generaci byl stonek pevnější, dřevnatější až z toho bylo to, co my lidé nazýváme kmenem.

Stejným procesem, kterému se říká evoluce, vznikají i jiné formy života. Například hladová hyena honí mladou antilopu, aby nakrmila své mladé. Pokud jí antilopa uteče, zvyšuje se pravděpodobnost, že mláďata hyeny uhynou hlady. Pokud hyena antiopu dostihne, pak svá mláďata nakrmí, ale antilopa při tom zahyne a nezaloží další antilopí generaci. Jak dalece důkladně, a hlavně milosrdně, to měl případný Stvořitel promyšleno, nechť každý posoudí sám.

Další odpovědi
Kepler

Není třeba číst bibli. I ten nejmohutnější strom vyroste ze semínka a to semínko je z jiného stromu. Ten strom se vyvinul ze svých předchozích vývojových druhů a vyvíjel se tak, aby byl schopen přežití. Pánbůh o genetice neměl ani páru. To je celé.

fcoop

Evoluční teorie předpokládá, že jednobuněční tvorové podobní rostlinám, jejichž původ nejsme s to vysvětlit, se časem změnili v řasy. Původ řas sahá do velmi vzdálených dob. A to tak vzdálených, že byly nalezeny zbytky fosilních řas staré 3.1 až 3.4 miliónu let. Zajímavé je, že neexistuje strukturální rozdíl mezi těmito mimořádně starými organizmy a řasami žijícími v naší vlastní době.

http://www.me­mento.junweb.cz/clan­ky/spzo23.htm

Jestli ti pomůže jedna z definic :„Vesmír je konečný,ale bez hranic.“.

A otázka „Proč“ se mi zdá nesmyslná.
Nebo je možná odpověď: „Proto“.

iceT

Strom vznikl proto, aby poskytl stín, aby vyrostl les, aby se mohl postavit srub a bylo čím vytvořit teplo a světlo a aby občas zkřížil cestu větru.

Roman71

Správná otázka.. Z ničeho nic nevzejde.
Stejně jako otázka: „Byla dřív slepice nebo vejce?“

Odpovím ti jako křesťan. Vše bylo důkladně promyšleno Stvořitelem a vytvořeno tak, aby plnilo svůj účel, včetně genetiky, dědičnosti a rozmnožování. Máš-li po ruce Bibli, najdeš odpověď v první knize Mojžíšově, první kapitole.

Ps: Není potřeba to pracně hledat, je to hned na začátku.

led

Z jednoduchej príčiny, aby sa mohli splniť 3 základné podmienky dokonalosti muža a významu ženy v rodine
postav dom, zasaď strom, sploď syna.
1 – muž postaví dom a žena ho potom celý život upratuje
2 – muž zasadí strom a žena ho celý život polieva, zbiera ovocie, zavára
3 – muž splodí syna a žena sa potom celý život stará už nielen o muža, ale aj o syna

dodatok
vďaka odpovedi iceT, som pochopila, prečo na púšti je málo stromov a žiadny les
Veď kto by tam staval srub
a keď tam srub nebude, komu je potreba tieň, teplo a svelo
komu prekáža vietor…

Pindasek

Normálně vyrostl ze semínka jinýho stromu.
Stvořitel není třeba

Adam2

Vznikl protože mohl vzniknout.