JájsemRaibek

Proč 1+1=2 a ne 11? Kdo řekl, že to tak bude?

Vyslali jsme do vesmíru zlatou desku, na které jsou informace o nás. Jenže, co když máme vše přiřazené k tomu, že 1+1=2 a ne jako dvě jedničky, tedy 11 a tam, kde by si to náhodou někdo přehrál – četl tomu nebude vůbec rozumět, jelikož „jedou“ v jiné matematické soustavě, která je správná a přesnější.
To, že nás od malička učí vše co je v současnosti platné je sice hezké, ale ve skutečnosti to tak právě nemusí vůbec být a od prvopočátku žijeme v omylu.

Nejlepší odpověď
Quimby

Matematika není o absolutní pravdě, základy matematiky opravdu stojí na axiomech, tedy definicích a opravdu jsme si určili, že 1+1=2 ne třeba 11. Ovšem pokud by to tak někdo měl, tak to nutně nemusí vést k tomu, že je naše matematika špatná, pouze je jiná, ale procesy můžou zůstat stejné. Viz například binární,šedesátková soustava. Klidně v nich můžeš všechno počítat a nic se nezmění. Klidně si místo plusu můžeš psát srdíčko a nic se nezmění.

Další odpovědi
Kelt

Přirozená čísla jsou jednoznačně určena, mají svůj název a označení pomocí číslice. Když k jednomu předmětu přidáme ještě jeden předmět, dostaneme dva předměty. Toto přidávání se určuje znaménkem plus. Ve dvojkové soustavě platí 1+1 = 10,
10 + 1 = 11. Matematické zákony platí všude, a pokud nějací obyvatelé jiné planety jsou na určité technické úrovni, pak by měli danou věc pochopit.

Janec

Zkus na to přijít sám. Vem do každé ruky jablíčko, dej jablíčka k sobě a pak spočítej, jestli jsou 2 nebo 11. Ale je možné, že to platí jen v současnosti.
Ne, teď doopravdy. Kdyby tuto otázku položilo dítě v první třídě, co strávilo docházku vydloubnutím obsahu svého nosu a jeho pozřením, tak bych to možná ještě pochopil. Ale od člověka, který dokáže zapnout internet, založit si účty, prostě ne.

BANAN93

no s těma jablíčkama by to bylo spíš 11 když by 1 představovala jablko :D
(jablko mi symbolizuje ó )

ó + ó = óó :D

matematika má jen určitou soustavu aby výpočty byly kratší :D

lukas.zmizik

představ si jedničku jako koblížek…
znaménkem plus nevyjadřujeme to, že koblížci sedí vedle sebe, nýbrž vyjadřujeme že koblížci jsou toliko dva… pak si představíš pod dvojkou dva koblížky a nic jiného…kdybychom napsali že 1+1=11, budou si myslet cizozemci že jsme primitivové

matematických soustav máme více, jelikož máme deset prstů, používáme desítkovou soustavu

z příkladu 1+1=2 nelze určit v jaké soustavě počítáme

Dochy

1+1=2 (d) je fakt… „1+1=2“ je zápis, který jsme se (lidstvo nebo jeho většina) rozhodli používat. „1+1=11“ je zápis v tzv. jedničkové soustavě… Ale nechci vidět, jak někdo tímto způsobem sčítá obyvatele např. 3 největších českých měst… Pro tyto účely je jakákoli jiná soustava výrazně vhodnější, my používáme desítkovou. matematika nás nic neučí, předpokládám, že neexistuje nějaká přesnější a méně přesná matematická soustava… je to jen nástroj, který umožňuje počítat se symboly namísto skutečných předmětů…

(Př: Rozdělení bojových vozidel mezi AČR a ASR po rozpadu federace… všechna vozidla bychom museli soustředit na jedno místo a po jednom rozdělovat na hromádky… např jedna pro SR a dvě pro ČR.. Se znalostí matematické symboliky to lze spočítat na papíře a pak jen jednotlivým útvarům poslat písemný rozkaz co kam mají převést.)

J_K

Já jako matematik a programátor se nepletu do znalostí lidí s humanitním vzděláním. Prakticky všechny odpovědi nepostihují „jádro pudla“. Od vzniku počítačů v různých programovacích jazycích je zavedena transkripce zápisu různých výrazových operací. Tato transkripce (způsob zápisu) musí být jednojednoznačný (toto není chyba, ale matematický termín).
V současnosti se transkripce zápisu matematických výrazů téměř ve všech programovacích jazycích sjednotila.
Výraz 1 + 1 je číselný výraz a výsledkem je 2
Výraz „1“ & „1“ je znakový výraz a značí „11“
Většina prog. jazyků umožňuje místo „&“ použít rovněž „+“. Počítač to rozpozná podle formátu prvků výrazu.
Transkripce zápisu výrazů definuje rovněž prioritu a postup zpracování výrazů.
Snaha o komunikaci s mimozemskou civilizací předpokládá s civilizací minimálně stejně vyspělou.jako je naše.
Rovněž nesouhlasím s názorem, že matematika není o absolutní pravdě (snad kromě numerické matematiky).Každá matematická disciplína je vybudovaná v oblasti platnosti bezrozporného axiomatického systému. V této oblasti mají „zákony“ (věty) absolutní platnost, jinak by nebyly „zákony“.