Mám problémy s počítačem a s nadměrným větráním, poradíte?

Ahoj, mám pár problémů s PC.Počítač je starý něco přes 5 let.

1)Poslední dobou pozoruju, že větráček hučí víc než je zdrávo. Zkoušel jsem ho nějak vyčistit(od prachu) , ale hučí stále relativně často a mám podezdření , že už je prostě starý ,nebo že se tam nějaký komponent přehřívá.

2)Problémy s grafickou kartou(GK).
Mám GK Ati radeon 4800 family. Jak už název napovídá ,tak je dost stará a nepodporuje direkty 11, ale o to tu dnes nejde.Poslední dobou se mi stává,že se grafika jako kdyby vypne a napíše "Grafický ovladač přestal pracovat a poté byl obnoven" a nebo se dokonce celý počítač restartuje.Nevím, zda je problém v přehřívání grafiky , nebo v grafice samotné.

Všechno bylo relativně snesitelné , avšak od včera se mi začali sekat různé hry , co se ještě minulý týden v neděli nesekali. Celý týden jsem byl pryč a na počítači se skoro nic nedělalo.Tenhle problém jsem nikdy neměl.Začala se mi sekat hra Dota 2, což neberu za velmi náročnou hru a to je pro mě indikátor , že je něco špatně a přitom 5 dní dozadu vše jelo jak mělo.Internet mám dostatečně rychlý, všechno jelo i při více otevřených oknech internetu, prostě se seká obraz a dělá to i u jiných her.

3)Dále co jsem si všiml ,že kurzor (jak se člověk přihlašuje na službu Steam, nikoliv kurzor myši) bliká velmi rychle, což taky předtím nedělalo , ale když kliknu myší třeba na zadání internetové stránky, tak kurzor bliká normálně.

Můj tip je , že s grafikou a větrákem je něco špatně a to nejspíše kvůli staří atd.

Chtěl bych slyšet Vaše názory, co si o tom myslíte, nebo zda máte podobné zkušenosti s těmito problémy a popřípadě jak je řešit.

Děkuji a pěkný víkend :)

Odpovědi:

Stříbrný

ad 1) Větráček může skutečně hučet proto, že se něco zahřívá více, ale může to být i tím, že je opotřebovaný a je při stejných otáčkách hlučnější, to si musíš zjistit sám, ale pokud neznáš otáčky ventilátoru "předtím," tak to nemáš s čím porovnat. Neříkáš, který větrák to je, jestli ve zdroji, na procesoru nebo na grafice, nebo "prostorový;" jestli má snímané otáčky a tím pádem je má řiditelné atd.
ad 2) Přehřívání je možné, pokud třeba ten hlučný ventilátor ad 1) má poškozené ložisko a zpomalené otáčky, tak to může být důvod; mezi GPU čipem samotným a jeho chladičem je teplovodivá vrstva, pokud se poškodí, například vyschnutím, špatně se přenáší teplo do chladiče a čip se přehřívá. Většinou se tam z výroby ale dává plátek hmoty, podobný žvýkačce a ten nevysychá, takže o tom přehřívání lze také polemizovat. Každopádně, pokud ten ventilátor na grafice není ten hlučící, tak jej taky zkontroluj, například jestli nejde ztuha apod.

Bronzový

nainstaluj nové ovladače a grafický akcelerátor mě to topilo taky i při hrách které, jsem dříve hrál v pohodě mi to topilo na 90° pak jsem nově nainstaloval ovladače a grafický akcelerátor - mám ati radeon 5770 HD Dokonce jsem tu grafiku i rozebíral a máznul tam nově tu vodivou pastu - což asi taky pomohlo

V tom případě koukni do BIOSu. Bývaji tam někdy profily pro nastaveni chlazeni a způsob provozu (tichý, normalni, vykonný). Taky mohli špatně prepastovat chlazeni, takže to sice chladi, ale za cenu vysokých otáček. Při jejich snizeni pak teplota zrejme rychle leti nahoru a bios se to snazi vykompenzovat vyššimi otáčkami.

Pokročilý

Něco se přehřívá. Sundej chladiče a nanes novou teplovodivou pastu.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 949
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 819
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.