PatrikH

Mám problémy s počítačem a s nadměrným větráním, poradíte?

Ahoj, mám pár problémů s PC.Počítač je starý něco přes 5 let.

1)Poslední dobou pozoruju, že větráček hučí víc než je zdrávo. Zkoušel jsem ho nějak vyčistit(od prachu) , ale hučí stále relativně často a mám podezdření , že už je prostě starý ,nebo že se tam nějaký komponent přehřívá.

2)Problémy s grafickou kartou(GK).
Mám GK Ati radeon 4800 family. Jak už název napovídá ,tak je dost stará a nepodporuje direkty 11, ale o to tu dnes nejde.Poslední dobou se mi stává,že se grafika jako kdyby vypne a napíše „Grafický ovladač přestal pracovat a poté byl obnoven“ a nebo se dokonce celý počítač restartuje.Nevím, zda je problém v přehřívání grafiky , nebo v grafice samotné.

Všechno bylo relativně snesitelné , avšak od včera se mi začali sekat různé hry , co se ještě minulý týden v neděli nesekali. Celý týden jsem byl pryč a na počítači se skoro nic nedělalo.Tenhle problém jsem nikdy neměl.Začala se mi sekat hra Dota 2, což neberu za velmi náročnou hru a to je pro mě indikátor , že je něco špatně a přitom 5 dní dozadu vše jelo jak mělo.Internet mám dostatečně rychlý, všechno jelo i při více otevřených oknech internetu, prostě se seká obraz a dělá to i u jiných her.

3)Dále co jsem si všiml ,že kurzor (jak se člověk přihlašuje na službu Steam, nikoliv kurzor myši) bliká velmi rychle, což taky předtím nedělalo , ale když kliknu myší třeba na zadání internetové stránky, tak kurzor bliká normálně.

Můj tip je , že s grafikou a větrákem je něco špatně a to nejspíše kvůli staří atd.

Chtěl bych slyšet Vaše názory, co si o tom myslíte, nebo zda máte podobné zkušenosti s těmito problémy a popřípadě jak je řešit.

Děkuji a pěkný víkend :)

Odpovědi
cochee

ad 1) Větráček může skutečně hučet proto, že se něco zahřívá více, ale může to být i tím, že je opotřebovaný a je při stejných otáčkách hlučnější, to si musíš zjistit sám, ale pokud neznáš otáčky ventilátoru „předtím,“ tak to nemáš s čím porovnat. Neříkáš, který větrák to je, jestli ve zdroji, na procesoru nebo na grafice, nebo „prostorový;“ jestli má snímané otáčky a tím pádem je má řiditelné atd.
ad 2) Přehřívání je možné, pokud třeba ten hlučný ventilátor ad 1) má poškozené ložisko a zpomalené otáčky, tak to může být důvod; mezi GPU čipem samotným a jeho chladičem je teplovodivá vrstva, pokud se poškodí, například vyschnutím, špatně se přenáší teplo do chladiče a čip se přehřívá. Většinou se tam z výroby ale dává plátek hmoty, podobný žvýkačce a ten nevysychá, takže o tom přehřívání lze také polemizovat. Každopádně, pokud ten ventilátor na grafice není ten hlučící, tak jej taky zkontroluj, například jestli nejde ztuha apod.

BANAN93

nainstaluj nové ovladače a grafický akcelerátor mě to topilo taky i při hrách které, jsem dříve hrál v pohodě mi to topilo na 90° pak jsem nově nainstaloval ovladače a grafický akcelerátor – mám ati radeon 5770 HD Dokonce jsem tu grafiku i rozebíral a máznul tam nově tu vodivou pastu – což asi taky pomohlo

anonym

V tom případě koukni do BIOSu. Bývaji tam někdy profily pro nastaveni chlazeni a způsob provozu (tichý, normalni, vykonný). Taky mohli špatně prepastovat chlazeni, takže to sice chladi, ale za cenu vysokých otáček. Při jejich snizeni pak teplota zrejme rychle leti nahoru a bios se to snazi vykompenzovat vyššimi otáčkami.

zelí

Něco se přehřívá. Sundej chladiče a nanes novou teplovodivou pastu.