lebooyah

Pokaždé, když zapnu jakoukoliv hru, počítač po necelé půlhodině „spadne“. Co s tím?

Poslední dobou mám problém, pokaždé, když zapnu jakoukoliv hru, počítač po necelé půlhodině „spadne“, a to tak, že počítač stále běží pouze se vypnou všechny programy (skype, hra) a zčerná obrazovka. Chtěl bych se zeptat někoho, kdo s tím má zkušenosti, zda by mi nepomohl. Děkuji za odpověď.
Příkládám moji sestavu: procesor- AMD A8–3870 3Ghz
4 GB RAM
64 bit systém

Odpovědi
gecco

Zkontroluj si teploty – pokud nemáš jak, stáhni a nainstaluj si Speccy (free, https://www.pi­riform.com/spec­cy/download/stan­dard ) – v případě vysoké teploty vypne systém tepelná pojistka; v tom případě je potřeba počítač ´otevřít´a vyčistit od prachu, ideálně vyměnit i teplovodnou pastu pod chladiči…
😉

Dochy

Tohle bude oříšek. Jedna ze snadno realizovatelných možností diagnostiky je memtest – kontrola paměti. Já používám ten co je na live DVD knoppixu, ale pravděpodobně najdeš ke stažení i menší balíky. Spusť způsobem odpovídajícím Tvé distribuci a nech ho běžet alespoň pár hodin jestli Ti neobjeví chyby v RAM.

Pokud máš možnost spustit jiný systém a ověřit tak zda jde opravdu o problém HW a ne systému, tak také můžeš zkusit (ten Knoppix by Ti mohl pomoct, spouští se přímo z bootovacího DVD, na internet se s ním dostaneš – zkus nějaké stránky na kterých se obvykle pohybuješ plus nějaké flash hry)

mosoj

Docela rozumný počítač.

lebooyah

Děkuji za tak rychlé odpovědí :). Počítač jsem v poslední době čistil a problém se objevuje stále. Knoppix rozhodně vyzkouším. :)

gecco

Nemáš zač..
___
MemTestem tomu neublížíš…
😉
Mne ale ´zaráží´ to, že ať spustíš, co spustíš (jakoukoli hru), pecko spadne „za půl hodiny“ – pořád spíše vidím pravděpodobnější nárůst teploty při běhu náročnějšího programu, než ´zaplnění´ paměti po problémový bod (každý program má jiné nároky na RAM)…
😉

Dochy

Jo, ty teploty jsou také docela reálné. Já si vzpomněl na paměti, protože mi zrovna před pár týdny začal chcípat notebook. Druhý… Ten první mi chcípnul pod rukama 3 neděle před tím (MB) tak byl aspoň materiál pro transplantaci 😉

gecco

😉
Taky takhle občas něco transplantuju…
😉