nevimsirady

Poradíte, co mám dělat, když máma čte moje zprávy na mobilu a nechápe, že v 15 letech miluji stejně starého chlapce?

Ahoj… potřebovala bych poradit, co dělat v mé situaci :( Za pár dní mi je 15 let… Jsem, řekla bych, rozumná, bezproblémová… A ve škole mám samé jedničky… Jenže jde o to, že jsem si teď o prázdninách dost rozuměla s jedním klukem. Myslím, že to zažil každý i v mém věku. Máme se fakt rádi, dali jsme se dohromady. On je taky rozumný, je mu taky 15, on by v ničem problém nebyl. Ale strašně moc to vadí mojí mamce :( Včera mi dokonce projížděla zprávy s ním na Facebooku (má od něj heslo, vyžaduje to po mně i v mých 15…) Dneska když jsme jeli vyřizovat občanku, mi řekla, že jí je z toho zle, že nechápe, jak můžu v 15 letech psát klukovi, že ho miluju, a fotit se s ním. Máme jednu fotku, na které není nic špatného, jen ho tam objímám, měla jsem v ten den fakt radost, dal mi růži… Prosím poradte mi, jak vysvětlit mamce, že i ona v mém věku byla taková a ať se mi přestane hrabat v soukromí a hlavně ať mi nečte ty zprávy… Pak to ještě probírá s mou o 3 roky starší sestrou, ponižují a smějí se mi… Co mám dělat? Jsem z toho fakt špatná a pořád jen brečím, ale mamce nechci nic moc říkat, protože říkala, že mi zabaví mobil a všechno…

Původní neotázka
Problémy s mámou..

Nejlepší odpověď
anonym

Musíš si uvědomit, že maminka ti nebude dávat do pusinky celý život, a dále si to musí uvědomit i tvoje maminka.

Leze ti do soukromí. Heslo na FB si změň, nechápu, proč si jí ho dala. Přeci ti nikdo jiný nebude lézt na tvůj soukromý profil. Jestli si o sobě myslíš, že jsi rozumná, tak snad sama posoudíš, jestli je i ten kluk, ne?

Zkrátka se nauč říkat ne, přesně kvůli rodičům, kteří se chovají takhle, jejich děti dopadnou v životě špatně, když strkají nos kam nemají.
Nebreč, vysměj se jim taky.

Spíš ale jen maminka závidí, že ona v 15 letech zřejmě žádného kluka neměla.

Další odpovědi
Nuk nuk

Tvoje máma se o Tebe jednoduše bojí. To je úplně normální. Pro mámu budeš vždycky její dcera, a ona o Tebe bude mít strach pokaždé, když se ve Tvém životě bude dít něco nového, neobvyklého nebo v různé míře nebezpečného, a to ještě dlouho poté, co budeš dospělá. Navíc pro takovou mámu je každý přítel její ještě nedosplělé dcery trochu šok. Vztah dvou náctiletých lidí vidí asi většina maminek jako něco, co sice přijít muselo a co se stává a s čím se více méně počítá, ale zároveň jako něco jak onoční můra rodičů. V 15 za Tebe máma navíc ještě zodpovídá a o to víc ji trápí, aby se nestalo něco, čeho bys potom třeba zbytek života litovala, nebo aby Ti někdo neublížil. Píšeš, že jsi rozumná a Tvůj kluk také, ale ono je to s tou rozumností takové… jak to říci… každý z nás má pocit, že on je rozumný, ale každý z nás už v životě udělal tolik nerozumných věcí.
Mámu se pokus pochopit. Prostě se o Tebe bojí.

Na druhou stranu způsob, jakým to řeší, správný není. Určitě by Tě neměla takhle šmírovat a zesměšňovat Tě. To se nedělá.

Víš, nejlepší by bylo si s mámou promluvit, a to hodně otevřeně. Nebo spíš se jí mezi čtyřma očima zeptat, co jí vadí na Tvém klukovi – jestli je to jen strach, nebo má nějaké konkrétní výhrady proti němu. Zkus jí naoplátku říci, že Ti vadí, když Ti bez Tvého vědomí prohlíží věci a pak to místo s Tebou probírá se sestrou. Zkus ji požádat, aby když má nějaké podezření, něco se jí nezdá, nelíbí, aby to probrala s Tebou. A pak k ní buď naprosto upřímná a otevřená. Nemusíš jí sdělovat každý detail, ale otevřeně jí říci, jaký Tvůj hoch je z Tvého pohledu, a neskrývat důležité věci ve Vašem vztahu.

Cenobita

Přehnané hlídání a kontrolování života dětí je nejlepší cesta, jak je ztratit a odcizit se navzájem. Já osobně bych v rodinných vztazích velmi ochladl, kdyby mi rodiče dělali, co tobě.

Pokud ti zabaví mobil, jak se ti pak dovolá? Co bude dělat, když nepřijdeš domů, není lepší, když budeš mít mobil? Zabavení mobilu je dvojsečná zbraň. Na druhou stranu si můžeš pořídit levný mobil za pár korun s kreditem, o kterém nikdo vědět nemusí – na SMS stačí. Jak říkám, zabavení mobilu nic neřeší, zcela nesmyslný trest.

xxx3

já bych zkusil do řešení zatáhnout někoho třetího, ale nezúčastněného – např. psychologa z ped. psych. poradny, tam jsou na to zavedení. Maminky mají strach často, tomu se nedivím, ale prohlížení zpráv a absolutní kontrola je v tomto věku už poněkud přes čáru (tedy pokud jsi opravdu bezproblémová holka, na kterou je spoleh). Co se týče toho „fejsáče“, tak bych si asi založil nový profil – alespoň prozatím – který by ovšem bylo nutné vždy důsledně používat pouze v anonymním modu.

Drap

Máma má zkrátka o tebe strach. Nezbývá než to přečkat. Pokud se opravdu milujete, tak to překonáte. Pokud ne, tak si dříve nebo později najdeš jiného. Myslím, že za pár dní i máma trochu změkne.

dubraro

Chápu, že se maminka o tebe bojí. Ale myslím, že se chová nerozumně. Takové zákazy nic nevyřeší, jen zesílí tvůj vzdor.
IMHO by bylo lépe, kdyby si s tebou o tvém chlapci promluvila a seznámila se s ním. Taky je nejvyšší čas, aby ti vysvětlila důležité věci o sexu a antikoncepci.

BTW: Rozumím tomu mezi řádky správně, že tatínka doma nemáte? A že pro maminku jsou muži příčina všeho zlého?

anonym

Mamka má o tebe jen strach,to musíš pochopit.
Možná to,že mamka byla v tvém věku taková,tak se o tebe o to více bojí,musíš jí pochopit..

nevimsirady

Ano, bydlíme bez táty.. ten vím, že by mě v tom podpořil a normálně se pobavil..

anonym

Jdi bydlet k němu, pokud to tvoje mamka i tak nepochopí, a bude se chovat takhle dál. Možná, že si pak uvědomí, jak se chovala.