Honza30

Problémy s BIOSem.

Potřebuji pomoct. Před pár dny jsem synovi zablokoval počítač tak radikálním způsobem, že jsem zakázal bootovaní z jiného disku než je HDD a aby toho nebylo málo, tak jsem BIOS zahesloval. Ale problém je v tom, že jsem zapomněl heslo a vážně se mi nechce kvůli blbosti utrácet peníze za opravnu. Kdybych ten BIOS nezahesloval, tak bych se dostal do nastavení PC jednoduše přes Hirens boot CD, ale takhle je to v háji zeleném.. Nemá s tím prosím někdo zkušenost?

Nejlepší odpověď
cochee

Zaheslování BIOSu (resp. jeho CMOS paměti) se lze zbavit jeho resetováním, na některých deskách to ale nefunguje a také to nefunguje na většině notebooků (mají trošku lepší zabezpečení, protože jsou „náchylnější“ na ukradení). Na desce bývá propojka, někdy bývá přímo označena RESET CMOS nebo RESET BIOS. Pokud není označena, pomůže z internetu stažená příručka k desce. Pokud je to jen dvoupinová propojka, stačí ji propojit na několik sekud nebo s opatrností zkratovat třeba malým šroubovákem. Na některých deskách (tuším od Intelu) ale může být vícepólová a tam je třeba opět toho manuálu, ten prozradí, které z nich jsou ty resetovací. Poté se nabootuje PC, vstoupí do BIOSu (heslo by mělo být zrušeno…) a tam je třeba upravit datum a čas a nahrát jednu z předpřipravených konfigurací (Load Fail-Safe Defaults, Load Optimized Defaults), protože po resetu můžou být některé hodnoty v CMOS nedefinovány apod. Po uložení a opuštění BIOSu lze do něj vstoupit znovu a provést své vlastní úpravy v nastavení, například to pořadí bootovacích zařízení.

Není-li možno najít tu resetovací propojku a manuál k desce není k dispozici, mělo by stejnou službu udělat vyjmutí zálohovacího knoflíkového článku na desce (bývá to většinou článek CR2032). Počítač musí být vypnutý a – pozor – odpojený od napájení, tj. buď vytažená šňůra ze zásuvky, nebo vypnutý vypínač na zdroji PC. Baterku vyjmeme z jejího uložení na cca minutu a vrátíme, další postup je stejný – nastavíme BIOS Setup.

Pokud to ke zrušení hesla nepovede, pak se dají vygooglovat speciální postupy, podle výrobce BIOSu (Award, Phoenix) – někdy existuje i univerzální hes­lo.

Další odpovědi
Hlada

Zpravidla stačí na základní desce přepojit jumper clear_cmos nebo vyjmout asi na 20 minut baterii.