Magdysz

Problém se sousedy v bytovém koplexu

Dobrý den.
Prosím o radu a názory. Bydlím v novém bytovém koplexu již třetím rokem. Bydlím v přízemí v malém bytě, před mými okny je takový volný plácek (kolem jsou parkovací místa). Sousedé si na tento plac dali trampolínu pro děti (mám to 5 m u okna, ten řev a slovník dětí si snad umíte představit sami), a navíc se chystají „vybudovat“ si zde posezení s grilem! Majitelka celého komplexu se distancuje, ačkoli to celé má platit, a tvrdí na naše stížnosti, ať se domluvíme se sousedy. Sousedé tvrdí, že jim toto slíbila, ale nemají o tom žádný písemný doklad. Ani v mé kupní smlouvě nic takového není.
Chci se zeptat, myslíte, že mi pomůže, když na svoji stranu dostanu další lidi (ty, kteří bydlí nad námi a naproti nám – podle mě netuší, co se chystá) a budu mít pádné agrumenty o tom, že mě (nás) to bude obtěžovat (křik, zápach a kouř z grilu, kouř z cigaret, popíjení alkoholu, děti, kteří mi čůrají pod oknem, nemožnost větrat, nemožnost sušit prádlo), mám nějakou naději, že jim to bude zatrženo? Kam se mám obrátit o pomoc? Přece není možné, aby svým chováním porušovali moje právo na klid… Jim to přijde normální. Pokus o domluvu byl (už čtyřikrát), ale nedá se s nimi vůbec komunikovat.
Za názory děkuji předem. Magda

Nejlepší odpověď
beer

Prošetřit, zda jde o znečišťování prostředí kouřem, hlukem, atd. může Česká inspekce životního prostředí nebo obecní úřad. Obrátil bych se včas na obecní úřad a sepsání stížnosti s co největším počtem podpisů by mělo zabrat.

Další odpovědi
anonym

Rozhodující slovo v tomto směru má majitelka nemovitosti a ta také nese plnou odpovědnost za to, co se na jejím pozemku a s jejím majetkem děje. Měla by brát v potaz zájmy všech nájemníků, ne pouze některých. Pokud chce někdo z nájemníků něco budovat na společném prostranství, mělo by být předem prověřeno, že tím nebude činěna nikomu újma.
Komunikovat v tomto směru nemáte nejmenší důvod se sousedy, kteří o budování „dětského hřiště“ mají zájem, ale pouze s majitelkou.
Bylo by dobré domluvit se i s dalšími nájemníky a zajít za majitelkou a sdělit jí Vaše námitky i obavy z toho, co vybudování posezení s grilem a další úpravy prostranství přinesou.
V případě, že Vaše námitky respektovány nebudou, můžete vznést proti těmto úpravám a rušení klidu, atd. stížnost na obecním (městském aj.) úřadě.

Damiana

Nechápu, že se majitelka distancuje, když to má platit – pak jí to zřejmě vyhovuje také, je na straně grilařů a je vlastně rozhodnuta.
Udělala bych dusno!
Zapojila bych obecní úřad, hygienu, sousedy, kterým se to také nelíbí. Ale stejně, nevidím to moc růžově… Takovéto „koutky“ jsou dnes velmi oblíbené a množí se jako houby po dešti. Spíš je nucen se odstěhovat nebo trpět ten komu to vadí, než aby se hulákači alespoň trochu umírnili.
Dovedu si představit v živých barvách tu hrůzu, která tě čeká. Zažila jsem něco podobného kdysi na jedné dovolené a bylo to peklo. Co teprve tam bydlet!:-(